Bielsko-Biała: Lipnik jednak będzie miał swój amfiteatr. Już jest porozumienie nadleśnictwa i miasta. Będzie przetarg

Czytaj dalej
Fot. Fot. obywatelski.bb/materiały autorów projektu
Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: Lipnik jednak będzie miał swój amfiteatr. Już jest porozumienie nadleśnictwa i miasta. Będzie przetarg

Łukasz Klimaniec

Nadleśnictwo i miasto Bielsko-Biała wspólnie sfinansują długo wyczekiwaną rewitalizację amfiteatru w Lipniku.

Sprawa rewitalizacji kamiennego amfiteatru dzielnicy Lipnik w Bielsku-Białej przez dwa ostatnie lata, od roku 2017, budziła emocje w mieście. Taki projekt wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim na 2017 rok, uzyskując rekordowe w skali miasta poparcie 6,5 tys. mieszkańców.

Władze miasta oceniły jednak, że koszty rewitalizacji przekraczają założone w budżecie obywatelskim 500 tys. zł (według szacunku 1,5 mln zł) przez co amfiteatr nie może być zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Urzędnicy wskazywali także, że cześć terenu znajduje się na terenie gminy Kozy.

W Lipniku zawrzało. Mieszkańcy poczuli się oszukani.

Tymczasem w ostatnich dniach, czyli w marcu 2019, nastąpił przełom w sprawie. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski poinformował, że amfiteatr w Lipniku odzyska swój blask.

– Mam dobrą wiadomość – udało się wypracować porozumienie z Nadleśnictwem i już niedługo ruszy przetarg na rewitalizację tego miejsca – napisał na facebooku.

Jak dowiedzieliśmy się, w trakcie spotkania w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej z przedstawicielami Nadleśnictwa Bielsko-Biała ustalono, że modernizacja amfiteatru będzie wspólnym przedsięwzięciem miasta i Nadleśnictwa Bielsko-Biała. Całość zadania poprowadzi Nadleśnictwo Bielsko-Biała jako inwestor zastępczy.

Finansowanie zadania zostanie tak podzielone, że nakłady na część projektu umiejscowionego na działkach należących do Lasów Państwowych, a położonych na terenie Kóz (głównie tzw. czasza amfiteatru) poniosą Lasy Państwowe. Miasto Bielsko-Biała finansować będzie elementy projektu przewidziane do wykonania na działkach położonych w granicach administracyjnych Bielska-Białej – place kamienne, schody terenowe, mury oporowe, chodniki i drogi oraz wiaty do odpoczynku i inne.

Przetarg na wykonanie robót przygotuje i ogłosi Nadleśnictwo Bielsko-Biała. Aktualnie trwają prace dotyczące podpisania porozumienia, które umożliwi rozpoczęcie prac.

Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.