Bielsko-Biała: Lipnik jednak będzie miał swój amfiteatr. Już jest porozumienie nadleśnictwa i miasta. Będzie przetarg

Czytaj dalej
Fot. Fot. obywatelski.bb/materiały autorów projektu
Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: Lipnik jednak będzie miał swój amfiteatr. Już jest porozumienie nadleśnictwa i miasta. Będzie przetarg

Łukasz Klimaniec

Nadleśnictwo i miasto Bielsko-Biała wspólnie sfinansują długo wyczekiwaną rewitalizację amfiteatru w Lipniku.

Sprawa rewitalizacji kamiennego amfiteatru dzielnicy Lipnik w Bielsku-Białej przez dwa ostatnie lata, od roku 2017, budziła emocje w mieście. Taki projekt wygrał głosowanie w budżecie obywatelskim na 2017 rok, uzyskując rekordowe w skali miasta poparcie 6,5 tys. mieszkańców.

Władze miasta oceniły jednak, że koszty rewitalizacji przekraczają założone w budżecie obywatelskim 500 tys. zł (według szacunku 1,5 mln zł) przez co amfiteatr nie może być zrealizowany w ramach budżetu obywatelskiego. Urzędnicy wskazywali także, że cześć terenu znajduje się na terenie gminy Kozy.

W Lipniku zawrzało. Mieszkańcy poczuli się oszukani.

Tymczasem w ostatnich dniach, czyli w marcu 2019, nastąpił przełom w sprawie. Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski poinformował, że amfiteatr w Lipniku odzyska swój blask.

– Mam dobrą wiadomość – udało się wypracować porozumienie z Nadleśnictwem i już niedługo ruszy przetarg na rewitalizację tego miejsca – napisał na facebooku.

Jak dowiedzieliśmy się, w trakcie spotkania w Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej z przedstawicielami Nadleśnictwa Bielsko-Biała ustalono, że modernizacja amfiteatru będzie wspólnym przedsięwzięciem miasta i Nadleśnictwa Bielsko-Biała. Całość zadania poprowadzi Nadleśnictwo Bielsko-Biała jako inwestor zastępczy.

Finansowanie zadania zostanie tak podzielone, że nakłady na część projektu umiejscowionego na działkach należących do Lasów Państwowych, a położonych na terenie Kóz (głównie tzw. czasza amfiteatru) poniosą Lasy Państwowe. Miasto Bielsko-Biała finansować będzie elementy projektu przewidziane do wykonania na działkach położonych w granicach administracyjnych Bielska-Białej – place kamienne, schody terenowe, mury oporowe, chodniki i drogi oraz wiaty do odpoczynku i inne.

Przetarg na wykonanie robót przygotuje i ogłosi Nadleśnictwo Bielsko-Biała. Aktualnie trwają prace dotyczące podpisania porozumienia, które umożliwi rozpoczęcie prac.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.