Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: Lipnik znów przeciw Ratuszowi. Ludzie nie chcą tu tej kruszarni!

Nowoczesna sortownia  mocno zatruła życie mieszkańcom Lipnika. Teraz jest kolejny problem Fot. Fot. www.zgd.bielsko.pl Nowoczesna sortownia mocno zatruła życie mieszkańcom Lipnika. Teraz jest kolejny problem
Łukasz Klimaniec

Czujemy się oszukani. Od kilku lat zapewniano nas, że urząd zadba o mieszkańców i nie zgodzi się na budowę kruszarni w tym miejscu – mówią mieszkańcy bielskiej dzielnicy Lipnik. W ostatnim dniu urzędowania prezydent Jacek Krywult podpisał decyzję środowiskową dla budowy kruszarni.

Blady strach padł na kilka tysięcy mieszkańców bielskiej dzielnicy Lipnik, po tym jak w ostatnim dniu swojego urzędowania prezydent Jacek Krywult wydał decyzję środowiskową dla budowy kruszarni, przed powstaniem której w Lipniku bronią się od kilku lat.

– Czujemy się oszukani, bo od kilku lat zapewniano nas, że urząd zadba o mieszkańców i nie zgodzi się na budowę kruszarni w tym miejscu – mówiła na sesji bielskiej rady Renata Lejawka reprezentująca mieszkańców Lipnika. – Były to zapewnienia byłego prezydenta Jacka Krywulta, byłego jak i obecnego zastępcy prezydenta Przemysława Kamińskiego, a także każdego z kandydatów na prezydenta – dodała.

Stwierdziła, że w walce o godne życie w obliczu kruszarni, mieszkańcy zostali porzuceni przez Ratusz. – Sami zmuszeni jesteśmy wystąpić do Samorządnego Kolegium Odwoławczego (SKO). To żenujące, smutne i bardzo frustrujące – podkreśliła.

W Lipniku zwracają uwagę na niespójności i absurdy związane z budową kruszarni. Na przykład to, że w opracowaniu oddziaływania na środowisko złożonym przez inwestora jest zapis, że budowa kruszarni... nie budzi konfliktów społecznych (!). Z kolei w decyzji środowiskowej wprowadzono zakaz składowania kruszy-wa i nakaz jego natychmiastowego wywozu, a jednocześnie inwestor złożył wiosek o dużo większy skład materiałów budowlanych i kruszywa. Niepokojąca jest też sprawa odwlekającego się w czasie powstania nowego Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla Lipnika. Do uchylenia poprzedniego, na podstawie którego inwestor legalnie mógłby uruchomić kruszarnię, doprowadzili właśnie mieszkańcy. Choć w trybie pilnym miał zostać uchwalony nowy plan, nadal go nie ma.

Prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski wraził nadzieję, że odwołanie do SKO zostanie złożone, bo jako prezydent nie może tego zrobić do własnej decyzji.

– Podejmę ten temat przy współpracy ze wszystkimi. Nie tylko dlatego, że składałem takie obietnice wyborcze, ale dlatego, że też jestem mieszkańcem i mam empatię. Dodatkowo sprawa ta była zawarta w moim porozumieniu z Niezależnymi.BB – dodał.

Tutaj się czyta. Bez reklam.

Tak jak w kiosku. Kupując prenumeratę cyfrową, możesz czytać codzienne wydanie Dziennika Zachodniego.

Co zyskujesz:

  • dostęp do wszystkich treści Dziennika Zachodniego
  • codzienne e-wydanie Dziennika Zachodniego
  • artykuły, reportaże, wywiady i multimedia
  • co tydzień nowy numer Ekstra Magazynu
Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

świąteczna obniżka o 50%

Świąteczna promocja prenumeraty cyfrowej na pół roku!

100,00 200,00

Wyjątkowa świąteczna okazja! Tylko do 27 grudnia prenumerata cyfrowa na pół roku kosztuje aż o połowę mniej. Skorzystaj i ciesz się pełnym dostępem!

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.