Bielsko-Biała: przebudowa kąpieliska Panorama. Będą gejzery i rwąca rzeka. To zabytkowe kąpielisko, w latach 60. kręcono tu film z Cybulskim

Czytaj dalej
Fot. FOT. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: przebudowa kąpieliska Panorama. Będą gejzery i rwąca rzeka. To zabytkowe kąpielisko, w latach 60. kręcono tu film z Cybulskim

Łukasz Klimaniec

Przebudowę niecek sportowej i rekreacyjnej oraz budowę wodnego palcu zabaw zakłada koncepcja modernizacji bielskiego kąpieliska „Panorama”. Ale o tym, jak ten obiekt zostanie zmodernizowany, zdecyduje wojewódzki konserwator zabytków. „Panorama” to w końcu obiekt zabytkowy.

Kąpielisko „Panorama” to kawał historii Bielska-Białej. Wybudowane przez firmę Karola Korna i oddane do użytku w 1936 r. aż do 1950 r. było jedną z najnowocześniejszych otwartych pływalni w Europie. W 1965 r. kręcono tu film „Jutro Meksyk” ze Zbigniewem Cybulskim w głównej roli. Do dziś to miejsce, które bielszczanie chętnie odwiedzają w upalne dni.

Wstępna koncepcja modernizacji kąpieliska pojawiła się w 2017 r. Przewidywała m.in. podzielenie 50-metrowego basenu na trzy części – na basen do skoków do wody, 25-metrowy basen ze stałymi torami pływackimi oraz płytki basen dla rodzin z dziećmi (tzw. brodzik). Urzędnicy poprosili wówczas bielszczan o opinię – w sondzie internetowej połowa głosujących opowiedziała się za zmianą, ale blisko połowa była przeciwna. Sprawa stanęła na kierownictwie Urzędu Miejskiego, gdzie podjęto decyzję, by zostawić rys historyczny tego basenu i nie zmieniać istniejących niecek.

Teraz ten pomysł powrócił. Według koncepcji, powstałej na zlecenie bielskiego Ratusza, istniejąca niecka sportowa zostanie podzielona na trzy wypłycone części – dzięki temu eksploatacja basenu będzie tańsza. Jak informują urzędnicy pierwszy basen, który powstanie z podziału niecki sportowej, będzie basenem do skoków do wody powiązanym z wieżą, obok której stanie trampolina.

W środkowej części niecki sportowej koncepcja przewiduje basen pływacki złożony z 10 torów o długości 25 m i głębokości do 1,80 m.

Pozostało jeszcze 30% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Łukasz Klimaniec

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.