Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: Rowery miejskie wracają na ulice. I będzie ich więcej

Bielsko-Biała: Rowery miejskie wracają na ulice. I będzie ich więcej Fot. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

24 stacje, a w nich 192 rowery - tyle wiosną 2019 r. będzie liczył system wypożyczalni rowerów miejskich w Bielsku-Białej. Sprzęt dostarczy spółka Homeport Polska, która podpisała umowę na lata 2019-2021. Możliwe, że sezon w Bielsku-Białej będzie trwał dłużej.

Była wielka porażka spowodowana roczną nieobecnością, a ma być jeszcze większe udogodnienie dla mieszkańców i turystów - w Bielsku-Białej wracają rowery miejskie. Od 1 kwietnia w mieście znajdzie się więcej stacji (aż 24), z których będzie można wypożyczyć 192 rowery.

Bielsko-Biała było pierwszym miastem w województwie, które uruchomiło wypożyczalnie rowerów miejskich i pierwszym, które w sezonie 2018 z powodu problemów proceduralnych nie było w stanie... uruchomić systemu wypożyczalni. Jak poinformowała Diana Borowiecka ze spółki BikeU sp. z o.o., dla bielszczan, którzy przez ostatnie lata przywykli do widoku rowerów miejskich, nowe rozwiązania zaproponowane przez firmę Homeport Polska zrekompensują tegoroczne braki.

- Sezon będzie trwał od 1 kwietnia do 31 października, ale dzięki elastycznej umowie istnieje możliwość, w przypadku sprzyjającej pogody, na wydłużenie funkcjonowania systemu o miesiąc w każdym z sezonów rowerowych - informuje Marcin Jeż, pełnomocnik Homeport Polska.

To ważna deklaracja, bo w przeszłości nie brakowało sugestii bielskich rowerzystów i użytkowników wypożyczalni, że przy sprzyjającej aurze w listopadzie rowery miejskie w Bielsku-Białej powinny nadal funkcjonować.

Marcinowi Jeżowi wtóruje Mathieu Deloly, prokurent Homeport Polska wskazując, że nowy system bezobsługowych wypożyczalni w Bielsku-Białej będzie zdecydowanie bardziej rozbudowany, co ułatwi życie bielszczanom. - Już od kwietnia będzie bliżej, więcej i dłużej - zapowiada Deloly.

Do tej pory system wypożyczalni BBbike w Bielsku-Białej liczył 12 stacji, w których było 130 rowerów. Każdy użytkownik mógł jednocześnie wypożyczyć maksymalnie dwa rowery, które należało zwrócić do 12 godzin. Ze statystyk z lat 2014 - 2017 wynika, że rower miejski w Bielsku-Białej był wypożyczany 57 260 razy. Do systemu bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich zarejestrowało się w sumie 4080 osób.

Rok rowerowy 2017 wypożyczalnie zakończyły w Bielsku-Białej wynikiem 15 tys. przejazdów. Średnio jeden rower był wypożyczany 440 razy. Rowery miejskie posiadały trzy biegi, w przedniej części wyposażone były w małe bagażniki oraz linkę, którą można było przypiąć rower do stacji, w przypadku gdy brakowało wolnych gniazd do jego zadokowania.

Lokalizacje nowych stacji nie są jeszcze przesądzone. Wiadomo natomiast, że wypożyczenie roweru miejskiego będzie łatwiejsze - terminal będzie większy i wyposażony w dodatkowe funkcjonalności takie jak możliwość rejestracji użytkownika na stacji czy wygodny i ergonomiczny ekran dotykowy. Dostępna będzie też aplikacja mobilna.

Łukasz Klimaniec

Dziennikarz oddziału DZ w Bielsku-Białej. W DZ pracuje od 2001 r. Początkowo zajmował się tylko sportem relacjonując m.in. mecze siatkarek BKS Stal, piłkarzy bielskiego Ceramedu (dzisiejszego Podbeskidzia), koszykarzy bielskiego Spetechu (tak, był taki klub!) oraz niższych lig piłkarskich z regionu. Dziś dziennikarz, redaktor, także fotoreporter śledzący i relacjonujący wydarzenia z terenu Bielska-Białej i powiatu bielskiego - to, co dzieje się na drogach, w lokalnych społecznościach, w samorządzie oraz w beskidzkim sporcie.
Prywatnie kibic FC Barcelona, miłośnik komiksów ze szczególnym uwzględnieniem twórczości Grzegorza Rosińskiego. Kiedyś starty w Biegu Fiata, Cieszyńskiej Fortunie Biegu, dziś bieganie w domu za czwórką dzieci.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.