Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: Ryszard Dziopak, twórca i dyrektor FSM, będzie miał swoje rondo. Miasto wygrywa z wojewodą

Ryszard Dziopak był twórcą i pierwszym dyrektorem Fabryki Samochodów Małolitrażowych produkującej słynne maluchy Fot. arc Ryszard Dziopak był twórcą i pierwszym dyrektorem Fabryki Samochodów Małolitrażowych produkującej słynne maluchy
Łukasz Klimaniec

Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję wojewody śląskiego, jak również podtrzymujący ją wyrok Wojewódzkiego Sądu w Gliwicach w sprawie nazwania ronda w Bielsku-Białej imieniem Ryszarda Dziopaka, twórcy i dyrektora Fabryki Samochodów Małolitrażowych.

Uchylając decyzję wojewody NSA przychylił się do wniosku miasta Bielska-Białej w sprawie nazwania ronda u zbiegu ulic Komorowickiej, Bestwińskiej, Barkowskiej i Ignacego Daszyńskiego imieniem Ryszarda Dziopaka. Twórca i pierwszy dyrektor Fabryki Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej zostanie upamiętniony.

Miasto Bielsko-Biała jako pierwsze w kraju mierzyło się z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nazwanie ronda imieniem Ryszarda Dziopaka zaproponował były senator Rafał Muchacki. Uchwałę w tej sprawie przyjęła bielska rada w styczniu 2017 r.

Ale w kwietniu 2017 r. wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uchylił ją, uznając za sprzeczną z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. O SPRAWIE PISALIŚMY W STYCZNIU: LINK

W dalszej części:

 • Czym kierował się wojewoda
 • Kto bonił Dziopaka
 • Dlaczego nie można uznać go za symbol represyjnego systemu władzy
Pozostało jeszcze 51% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.