Jacek Drost

Bielsko-Biała: Tomasz Stańko i Jazzowa Jesień nad Białą. To było jego oczko w głowie. Muzyk zmarł w lipcu 2018

Tomasz Stańko od 15 lat był dyrektorem artystycznym Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białe Fot. arc Tomasz Stańko od 15 lat był dyrektorem artystycznym Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białe
Jacek Drost

Nam bardzo się podobało to, że czuł się gospodarzem tego festiwalu, że dbał o artystów. To był jego festiwal. Był jego dobrym duchem – tak dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Władysław Szczotka wspomina Tomasza Stańkę, który był dyrektorem artystycznym bielskego festiwalu Jazzowa Jesień.

Zmarły w niedzielę wybitny muzyk jazzowy Tomasz Stańko przez ostatnich 15 lat był współtwórcą i dyrektorem artystycznym Jazzowej Jesieni w Bielsku-Białej. Festiwal gościł takie sławy jak m.in. John Scofield, Ornette Coleman, Chick Corea, Gary Burton, Manu Katche, Cecila Taylor czy Pharoah Sanders. Szybko stał się jedną z najważniejszych imprez jazzowych w Europie. Śmierć Tomasza Stańki wywołała nad Białą poruszenie i pytania o przyszłość festiwalu.

Wszystko zaczęło się przez przypadek – kiedy przed laty pojawił się pomysł organizowania w Bielsku-Białej ambitnego festiwalu, który promowałby współczesny jazz oraz artystów światowego formatu, dyrektor Szczotka pomyślał, że jego dyrektorem artystycznym powinien być jakiś wybitny polski muzyk jazzowy, ktoś formatu Tomasza Stańki.

– Nieco wcześniej Tomasz Stańko zaprezentował u nas „Litanię” Krzysztofa Komedy. Zostawił mi wizytówkę i powiedział, że gdybyśmy chcieli w przyszłości zorganizować jakiś koncert, to mogę do niego zadzwonić – wspomina Władysław Szczotka.

W dalszej części:

 • Jak Stańko zareagował na tę propozycję
 • Kto tak naprawdę pełnił funkcję menadżera
 • Co z przyszłymi edycjami imprezy
Pozostało jeszcze 56% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Jacek Drost

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.