Bielsko-Biała: Zamek Sułkowskich ma nowiutki mur, a przejścia nadal brak

Czytaj dalej
Fot. FOT. Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec

Bielsko-Biała: Zamek Sułkowskich ma nowiutki mur, a przejścia nadal brak

Łukasz Klimaniec

Najwcześniej w marcu przyszłego roku ludzie będą mogli przejść chodnikiem wzdłuż remontowanego muru zamkowego w centrum miasta. Renowacja muru robi wrażenie, a to dopiero początek. Zamek Sułkowskich w Bielsku-Białej

W ostatnich dniach został częściowo odsłonięty mur zamkowy Zamku Sułkowskich, który od kilku miesięcy jest poddawany renowacji. Bielszczanom i kierowcom przejeżdżającym w centrum miasta ul. Zamkową ukazał się efektowny, elegancki mur z czerwonej, przypominającej klinkier cegły, sprawiający wrażenie – zwłaszcza na ok. 50- metrowym odcinku – nienaturalnie nowoczesnego w stosunku do Zamku Sułkowskich.

– Planowaliśmy, że powymieniamy fragmentami najbardziej uszkodzone części muru, ale ten 50-metrowy odcinek, zabezpieczony do tej pory siatką, nie nadawał się do niczego. Był w tak bardzo złym stanie technicznym, że trzeba było go całkowicie rozebrać i zastosować nowy materiał. Pozostała część jest odnowiona, wyczyszczona i uzupełniona cegłami z odzysku z pierwszej części muru, które nadawały się do tego– wyjaśnia Wojciech Glądys, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej.
Dodaje, że właśnie z tego powodu inwestycja ma lekki poślizg. Początkowo planowano bowiem, że renowacja muru zamkowego zakończy się w grudniu.

Jednak konieczność przebudowy zniszczonego odcinka wydłuży prace. Kiedy zatem mieszkańcy będą mogli skorzystać z chodnika wiodącego wzdłuż muru zamkowego? Wszystko wskazuje, że najwcześniej w marcu, kwietniu 2019 roku.

– Do zrobienia zostało niedużo i jeśli zima nie będzie dramatycznie sroga, a wiosna okaże się ciepła, to najpóźniej w kwietniu prace zostaną zakończone – przyznaje Wojciech Glądys zastrzegając jednocześnie, że w umowie z wykonawcą terminem zakończenia prac jest maj.

Przebudowa muru oporowego jest pierwszą częścią dużego zadania, jakim jest rewitalizacja całego otoczenia zamku. Potrwa ona jeszcze dwa lata i obejmie m.in. parking zewnętrzny, jaki znajduje się przed Zamkiem, aż do budynku pobliskiego antykwariatu, modernizację tarasów od strony wschodniej i kamiennej drogi od strony północnej. Teren zostanie właściwie uporządkowany, a nawierzchnia wymieniona. Wokół placu znajdą się nowe lampy oświetleniowe oraz ławeczki. Uregulowane zostaną także sprawy związane z kanalizacją deszczową.

Łukasz Klimaniec

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.