Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Bierut: nudny człowiek, który stał się zbrodniarzem

Czytaj dalej
Maria Mazurek

Bierut: nudny człowiek, który stał się zbrodniarzem

Maria Mazurek

- To historia o tym, jak banalne jest zło: zwykły chłopak z podlubelskiej wsi, typ urzędnika, w systemie totalitarnym staje się katem - mówi Piotr Lipiński, autor książki „Bierut. Kiedy partia była bogiem”.

Bolesław Bierut to najbardziej nudny zbrodniarz w polskiej historii?

Tak bym określił. Bo że był zbrodniarzem - to na pewno. Uważam, że największym w XX-wiecznej historii Polski, a może i w historii Polski w ogóle. Na jego sumieniu są tysiące ludzi skazanych na karę śmierci za to, że walczyli z komunizmem. Że nudny - to również. Wprawdzie jeszcze nudniejszy był chyba Gomułka, ale on jednak szybko został odsunięty od komunistycznej władzy w stalinowskim wydaniu. Wręcz stał się jej ofiarą.

I ofiarą Bieruta.

Przedziwne, że na jego tle Gomułka jawi się wręcz jako pozytywna postać. Wiele osób po przeczytaniu mojej książki o Bierucie pyta: dlaczego przedstawiasz Gomułkę w tak dobrym świetle? Nie przedstawiam - po prostu wypaść pozytywnie na tle Bieruta nie jest trudno. I ten komunizm według Gomułki, jeśli w ogóle możemy to wartościować, jest zdecydowanie lepszy niż jego bierutowsko-stalinowskie wydanie.

Bierut zarzucał Gomułce odchylenie prawicowo-nacjonalistyczne. I Gomułka, w gruncie rzeczy, był prawicowo--nacjonalistycznie odchylony w stosunku do tego, co głosił Bierut. Dla Bieruta, naprzykład, słowa Stalina to była świętość. A Gomułka parę razy sprzeciwił się Stalinowi. Ale jego myślenie też było pokrętne. Gomułka protestował przeciwko temu, że aresztowano 16 przywódców Polski Podziemnej. Ale nie z tego tytułu, że ich uwięziono, ale dlatego, że zrobiły to władze radzieckie. A powinny, według Gomułki, polskie.

W pozostałej części tekstu przeczytasz:

 • Czy Bierut nie postrzegał Polski jako swojej ojczyzny?
 • Czy otruli Bieruta w tej Moskwie? 
Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Maria Mazurek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.