Andrzej Drobik

Bitwa pod Skoczowem sto lat temu zdecydowała o losach Śląska Cieszyńskiego

Czeska delegacja i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko złożyli kwiaty na grobach żołnierzy Fot. UM Skoczów Czeska delegacja i burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko złożyli kwiaty na grobach żołnierzy
Andrzej Drobik

Bitwa pod Skoczowem, która odbyła się dokładnie 100 lat temu, zdecydowała o wyniku wojny polsko-czechosłowackiej, a także o kształcie Śląska Cieszyńskiego. W Skoczowie trwają uroczyste obchody rocznicowe. Rocznica Bitwy w 2019 roku.

Bitwa pod Skoczowem została stoczona w dniach 28–30 stycznia 1919 r. i była najważniejszym starciem wojny Polski z Czechosłowacją, która wybuchła 23 stycznia 1919 r., kiedy to wojska czechosłowackie wkroczyły na Śląsk Cieszyński. Tworzące się w tamtym czasie państwa walczyły o kształt południowej granicy, ważny m.in. ze względu na kolejowy węzeł bogumiński i karwińskie zagłębie węglowe.

To był ostatni akt wojny polsko-czechosłowackiej. Siły czeskie, które próbowały zagarnąć cały Śląsk Cieszyński zostały pod Skoczowem zatrzymane. Mimo, iż nie można jednoznacznie wskazać zwycięzcy bitwy pod Skoczowem, strona polska odniosła pewien sukces, gdyż dysponując znacznie mniejszym potencjałem wojskowym, zniechęciła wroga do marszu na Bielsko. Inna sprawa, że Czechom na ten moment wystarczyło zdobycie i zabezpieczenie Zagłębia Karwińsko-Ostrawskiego i koszycko-bogumińeksiej magistrali kolejowej i chociaż mogli z ciężkimi.startami spychać Polaków dalej na wschód - zrezygnowali z tego - mówi Wojciech Grajewski, prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego w Cieszynie i pracownik MCK Integrator w Skoczowie.

Jak tłumaczy, dysproporcja sił była ogromna, Czesi górowali liczebnością, wyposażeniem i wyszkoleniem, mimo to Polacy pod Skoczowem podjęli skuteczną obronę, wykorzystując ukształtowanie terenu. Nieliczne polskie oddziały oparły obronę na linii Wisły i wykorzystały do obrony skoczowskie wzgórza. Wsparte skuteczną artylerią dużego kalibru oraz pociągiem pancernym, potrafiły zniechęcić do ataków szturmujące oddziały czeskie.

Samorząd Skoczowa postanowił uczcić 100. rocznicę bitwy. Odbyły się już m.in. prelekcje i odsłonięto tablicę pamiątkową. Podczas odsłonięcia tablicy na budynku plebanii parafii ewangelickiej w Skoczowie burmistrz Mirosław Sitko podzielił się ze zgromadzonymi wspomnieniami z sobotniej wizyty żołnierzy czeskich na grobach poległych Polaków.

– Historia zatoczyła koło, ofiara z życia złożona przed stu laty dziś jednoczy dwa narody – mówił burmistrz Sitko.

Kulminacja obchodów odbędzie się w sobotę 2 lutego o godz. 14.00. Na polach przy kościele ewangelickim w Skoczowie będziemy mogli zobaczyć rekonstrukcję bitwy sprzed 100 lat, a po bitwie na gości czeka pokaz sprzętu wojskowego.

Warto podkreślić, że wojna polsko-czechosłowacka była przez długie lata zapomniana. Nie jest to wynikiem przypadku. Symbolem celowej "niepamięci" jest fakt, iż obrońcy Skoczowa pochowani na miejscowych cmentarzach, niemal przez cały PRL upamiętnieni byli napisem "powstańcy śląscy". Dopiero od niespełna trzech dekad badacze i lokalni działacze starają się przywrócić pamięć o wydarzeniach sprzed wieku i ich bohaterach oraz nawiązać dyskusję i współpracę na tym polu ze stroną czeską, czego efekty być może poznamy w niedługim czasie.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.