Marcin Zasada

Biurowiec DOKP w Katowicach do wyburzenia! W Brazylii byłoby to nie do pomyślenia

Katowice: Spodek, DOKP i kopuła na rondzie. Fot. arc Katowice: Spodek, DOKP i kopuła na rondzie.
Marcin Zasada

Rozbiórka biurowca DOKP w Katowicach jest ponoć przesądzona. Nastąpi jeszcze w tym roku. Zanim zachwycimy się perspektywą nowych (czystych, ale niekoniecznie ładniejszych!) wież przy Spodku, pamiętajmy, że bezpowrotnie stracimy w mieście krajobraz rodem z Brasilii Oscara Niemeyera.

Znacie zapewne ten kompleks ze zdjęcia: to brazylijski parlament (Congresso Nacional do Brasil), zaprojektowany przez genialnego modernistę Niemeyera, człowieka, który narysował stolicę Brazylii. Jest spodek, jest smukły wieżowiec i jest nawet kopuła. Nie trzeba chyba dodawać, jaką kompozycję nam to przypomina.

CZYTAJ KONIECZNIE!
ROZBIÓRKA DOKP W KATOWICACH JESZCZE W TYM ROKU. POWSTANĄ DWIE WIEŻE

Nie wiemy, czy katowicka konstelacja: Spodek, DOKP i… planowana pierwotnie pływalnia w innym, równie kosmicznie wyglądającym budynku, była inspirowana dziełem Niemeyera. Brazylijski parlament został zaprojektowany w 1958 roku. Rok później ogłoszono konkurs na projekt hali widowiskowo-sportowej w Katowicach. Mniejszy Spodek (a nawet dwa) nigdy nie powstał, z kolei gmach DOKP wybudowano w 1974 roku. W 2007 roku układ na wzór tego z Brasilii dopełniła kopuła na Rondzie im. Gen. Ziętka.

DOKP OD KUCHNI:
ZOBACZ WNĘTRZA WIEŻOWCA DOKP W KATOWICACH

Nie tylko dlatego burzenie DOKP nie jest dobrym pomysłem. Istnieje uzasadniona obawa, patrząc na katowicki precedens, że nic lepszego w tym miejscu nie powstanie, nawet jeśli pobudzi naszą wyobraźnię z pierwszych wizualizacji od inwestora. Tak czy inaczej, mamy nadzieję, że temu przedsięwzięciu towarzyszyć będzie krytyczna dyskusja, jaka zwykle ma miejsce w krajach, w których miejska przestrzeń (w tym przypadku newralgiczna) traktowana jest jako dobro szczególne.

CZYTAJ KONIECZNIE NAJNOWSZE WIADOMOŚCI Z KATOWIC:
KATOWICE 24 GODZINY PRZEZ 7 DNI W TYGODNIU

Budynek DOKP umyty i odnowiony może być lepszy niż cokolwiek, co Katowice dostaną w zamian. A jeśli ktoś ma wątpliwości, polecamy Brasilię.

WYBORY SAMORZĄDOWE 2014 - SERWIS WYBORCZY DZ [WEJDŹ]


*Kto wygrał wybory w Twoim mieście? ZOBACZ WYNIKI WYBORÓW 2014
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku
*Zielony młody jęczmień najlepszy na odchudzanie. Jak przyrządzić? [WIDEO]
*Górnik Zabrze na dnie. Komu zależy na upadku klubu? Socios Górnik chce go ratować

Marcin Zasada

Komentarze

18
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

wojtek

pfff co za porównanie...

czytelnik z cetrum katowic

powinni zrobic mieszkania komunalne lub pokoje dla samotnych matek a nie wyburzac

Katowiczanin

Bo odnoszę wrażenie,że w Katowicach najważniejsze są "zabytki" stawiane przez KOMUNĘ - kosztem np. secesji ?

Ps. "Idee modernizmu zakładały konieczność zapewnienia mieszkańcom Brasilii słońca, przestrzeni i zieleni, a także oddzielenie stref mieszkalnych od stref przemysłowych, administracyjnych i handlowych. Poszczególne budynki są od siebie oddalone i pogrążone w zieleni, w związku z czym poruszanie się po mieście pieszo jest utrudnione. Takie ukształtowanie miasta było jednak planowane i podstawowymi środkami transportu zgodnie z założeniami są autobusy, taksówki i rowery, a także tramwaje i system metra. Ważną rolę pełni także lotnisko i dworzec kolejowy. Ponadto strefy mieszkalne, wśród których dominują bloki o różnej wysokości i standardzie zostały zaprojektowane jako samowystarczalne jednostki mieszkaniowe, wyposażone w sklepy, przedszkola, apteki, przychodnie oraz skwery i boiska. Dzięki samowystarczalności jednostek mieszkalnych obywatele nie muszą oddalać się od swoich mieszkań ani korzystać z jakichkolwiek środków transportu, aby zaspokoić swe potrzeby, które mogą zrealizować na miejscu".

Luap

ze szpitalem Religi?????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!

schlesier

Jak już ktoś przede mną napisał, konstrukcja budynku nie spełnia współczesnych wymagań. Po drugie akurat powoływanie się na wspaniałe koncepcje niemeyera są jak strzelanie sobie w kolano. Właśnie brasilia pokazała, że te koncepcje nie są dobre i wyglądają dobrze tylko z samolotu. Nie wiadomo co tam powstanie, ale biorąc pod uwagę, że zajmuje się tym nasza śląska medusa group, to o projekt i jego wpasowanie w otoczenie jestem raczej spokojny.

Aśka

W tamtych czasach pracę w tym budynku nie ułatwiały codzienne , liczne kolizje i stłuczki jakie bywały na rondzie . A że pokoje biurowe od jego strony miały okna na całej ścianie , można było je obserwować "jak na dłoni'.

czytelnik

A czy redaktor był w środku oglądał plany ? Czy wie jakie są wymogi nowoczesnych biurowców? Czy próbował analizować możliwości jego wykorzystania? Pewnie nie ale najlepiej pisać brednie.

mirekk

Spodek , DOKP i nawet Niemeyer Półdekiel przewidział :D

nie-meyer

Ale nie masz ani grama pojęcia o architekturze, więc lepiej o niej nie pisz. OK?

ob

Katowice nie moga byc sobą? nie macie inych problemów tylko opłakiwanie jakiegos ohydztwa z PRL?

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.