Błeszno, Piaszno i Dąbie. Jezioro podobno powstało z łez

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Dariusz Chajewski

Błeszno, Piaszno i Dąbie. Jezioro podobno powstało z łez

Dariusz Chajewski

Znajdziemy tu małe pojezierze. Średnia głębokość Błeszna to 2,7 m. Jezioro zasilają wody podziemne i rowy melioracyjne z pobliskich łąk. Piaszno jest bezodpływowe i o wiele płytsze. Woda przez to nagrzewa się w nim szybko i może właśnie dlatego przyciąga większą liczbę amatorów kąpieli, choć są tam jedynie dzikie plaże. W najbliższej okolicy znajdują się jeszcze trzy akweny. Jeziora Wełmickie, Jańsko i wreszcie Dąbie. Ten ostatni akwen to najpopularniejszy cel letnich wypadów zielonogórzan.

Jeziora Błeszno i Piaszno przyciągają miłośników kąpieli, ale i wędkarzy polujących na karpie. Ryby te w płytkiej wodzie czują się najlepiej. Zdarzają się tam podobno nawet dwudziestokilogramowe sztuki. A co poza karpiami? W obu jeziorach złowić można tołpygi, szczupaki, liny, płocie, leszcze, sumy, sandacze. Akweny są systematycznie zarybiane.

Sielskie klimaty

Okolice Błeszna są częściowo zarośnięte suchym borem sosnowym, a po części zajęte przez łąki, pola uprawne i gospodarstwa. Słowem sielskie widoczki. Brzegi jeziora porasta roślinność nawodna. Jest to pas o szerokości od 5 do 15 m. W północnej części znajduje się półwysep porośnięty olchami i roślinnością bagienną. Otaczają go szuwary oczeretowe. W pobliżu południowego brzegu Błeszna znajduje się mała wyspa. Dno zbiornika ma podłoże piaszczysto-muliste lub muliste, porośnięte głównie moczarką kanadyjską, rogatkiem sztywnym i wywłócznikiem. Piaszno otaczają za to właściwie same lasy. Flora jeziorna w zasadzie niewiele się w tym jeziorze różni. Dno jest natomiast całkiem przyjazne, żwirowopiaszczyste.

To nie kurorty, ale...

Kołatkę czy Bronków trudno nazwać kurortami, ale dla wielu osób jest to zdecydowanie atut tej „miejscówki”. Bardzo przyzwoita baza noclegowa, słynne i to nie tylko w okolicy stajnie, a zwiedzanie tych terenów z grzbietu wierzchowca zapewnia niesamowite przeżycia. Na dodatek to raj dla ornitologów. Występuje tutaj sporo ptactwa, przede wszystkim błotnego. Bo to coraz rzadziej spotykane tereny podmokłe. Informacje Urząd Gminy Bobrowice - 68 391 32 80

Jezioro tuż za opłotkami Dąbia.

Plaża, pomost, ale także kilka dzikich plaż. Akwen jest z reguły okupowany przez wędkarzy, którzy mają do dyspozycji liczne kładki. Uwaga, wędkarzom łatwo „podpaść”. Akwen ma owalny kształt z kilkoma zatoczkami i półwyspami. Wypełłnia niewielką płytką rynnę polodowcową. Informacje Urząd Gminy Dąbie - 68 383 51 48

Tutaj wojny toczyły Krosno Odrzańskie i Zielona Góra.

To epizod wojny o sukcesję głogowską - toczonej w latach 1476 - 1482 po bezpotomnej śmierci księcia Henryka XI, ostatniego z Piastów głogowskich. Bitwa pod Leśniowem Wielkim została stoczona 24 lipca 1478 między mieszczanami z Krosna Odrz., a wiernymi księciu Janowi II mieszkańcami Zielonej Góry. Siły krośnieńskie wspierane były przez mały poczet brandenburskich landsknechtów. Krośnianie napadli na Zielona Górę i złupili miasto. Zielonogórzanie dopadli ich w drodze powrotnej i odebrali zdobycz. Krośnieńska armia została zaskoczona, zaatakowana z dwóch stron przez dobrze przygotowanych i liczniejszych zielonogórzan. Opór stawili jedynie Brandenburczycy, ale zdusił go atak oddziału chłopów z okolicznych wsi. W bitwie zginęło 60 mieszkańców Krosna. W historii Zielonej Góry mówi się o... odparciu agresorów z Krosna Odrzańskiego. Jako miejsce tego starcia podawane są lasy na południowy wschód od Leśniowa. Z kolei bitwa w okolicach wsi Dąbie i Pław została stoczona 10 października 1478 i zakończyła się klęską Jana II. Inne wersje dotyczące miejsca mówią o Gęstowicach lub opłotkach Krosna Odrzańskiego.

Pałac w Brzeźnicy

W 1814 roku Brzeźnica stanowiła majątek państwowy. W 1830 dobra zostały zakupione przez gen. Wilhelma Leopolda von Döbschitz, ale już w 1845 roku ma
jątek na powrót przejęło państwo. Później miała jeszcze kilku właścicieli. Eklektyczny pałac zbudowany został w 1908 r. na miejscu starszego.

Zobacz dwa parki

Interesujący jest zabytkowy park w Kosierzu - 160-letnie platan klonolistny i buki pospolite, tulipanowiec amerykański, ponad 60-letnia magnolia. Zespół pałacowy - murowany powstał pod koniec XVIII wieku. Towarzyszy mu oranżeria wzniesiona w tym samym czasie oraz folwark zbudowany w XIX wieku. Warto odwiedzić także zabytkowy park w Trzebulach, a w nim obejrzeć 110-letnie drzewa - sosnę wejmutkę i purpurowy buk pospolity. Pomnikami jest kilkadziesiąt drzew. Jak naliczyli botanicy, jest tutaj 38 gatunków drzew i krzewów. Te 5 ha to pozostałości po parku krajobrazowym z dwoma stawami i rzeką. Park otacza klasycystyczny pałac, który powstał najprawdopodobniej pod koniec XIX wieku na zrębach starszej budowli.

Wędrujemy Braszką

Kto nie chce po wertepach maszerować przez knieje, chrobotka i inne leśne atrakcje może zobaczyć na ścieżce dydaktycznej biegnącej wokół nadleśnictwa Brzózka. Nazwa ścieżki - Braszka - wzięła się od łużyckiej nazwy miejscowości. Znajdziemy tutaj tablice z zagadkami. Dzieci, odpowiadając na pytania, muszą w odpowiednie miejsce wstawić magnetyczne obrazki z odpowiedziami. Później wędruja i „polują”.

Szlaki turystyczne nawet dla... koniarzy

W nadleśnictwie Brzózka mamy sieć szlaków turystycznych pieszych, konnych, rowerowych. Wiedzie przez te okolice ścieżka rowerowa o długości ok. 27 km - od siedziby Nadleśnictwa, przez ścieżkę edukacyjną „Braszka”, okolice Bronkowa, Bobrowic, Lubiatowa, do Elektrowni Wodnej w Dychowie. Pięknym widokowo miejscem są meandry Bobru. Wyjątkowym pomysłem są szlaki konne. Bo i w okolicy nie brakuje stadnin. Mamy trzy takie szlaki: Zielona Góra - Bronków, jezioro Jańsko - Bronków, Nowogód Bobrzański - Bronków.

Poznaj rzeźbiarza z Dychowa

Dariusz Chajewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.