Agnieszka Jedlińska

Blisko 100 prac awangardowych artystów łódzkich przywiezionych z różnych zakątków Europy można już oglądać W Muzeum Miasta Łodzi

Blisko 100 prac awangardowych artystów łódzkich przywiezionych z różnych zakątków Europy można już oglądać W Muzeum Miasta Łodzi
Agnieszka Jedlińska

Prace poznańskiej grupy artystycznej Bunt i łódzkiej Jung Idysz od dzisiaj (wernisaż wystawy o godz. 18, 12 czerwca) można oglądać w Muzeum Miasta Łodzi. To blisko 100 rozmaitych prac: obrazów, szkiców, pasteli, które powstały w roku 1919 i później. Ekspozycja jest rodzajem przeniesienia wystawy, która miała się odbyć przed wiekiem. Jednak nie udało się jej sfinalizować. Na ekspozycję składa się blisko 100 prac.

Łódzcy artyści żydowscy powołali w Łodzi w 1919 roku pierwszą awangardową grupę Jung Idysz, której – w pierwszym roku wolności po odzyskaniu przez Polskę autonomii – towarzyszyła powszechna wiara w udział we współtworzenie lepszego świata opartego o tradycję, kulturę i poczucie międzynarodowej wspólnotowości.

Zaplanowana przez Muzeum Miasta Łodzi ekspozycja „Ekspresje Wolności. Bunt i Jung Idysz – wystawa, której nie było…”, stanowi bezpośrednie nawiązanie do koncepcji łódzkich i poznańskich twórców sprzed stu lat. Dzięki zbiorom Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Miasta Łodzi, Muzeum Sztuki w Łodzi, Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie oraz innych placówek muzealnych i osób prywatnych w Polsce i za granicą (Londyn, Paryż, Berlin, Poczdam), zostaną zaprezentowane prace członków poznańskiej grupy Bunt powstałej w 1918 roku i łódzkiej grupy literacko-artystycznej Jung Idysz. Dzieła artystów z obu ugrupowań będą obejmowały czas od lat dziesiątych XX w. do okresu powojennego – po 1945 roku.

Ekspozycji będzie towarzyszyć wydany przez Muzeum Miasta Łodzi unikatowy reprint trzech zachowanych oryginalnych wydawnictw „Jung Idysz” z przetłumaczoną po raz pierwszy, przez wybitne tłumaczki z Polski i Izraela, z języka jidysz na języki polski i angielski całością materiału literackiego almanachu z 1919 roku.

Agnieszka Jedlińska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.