Bogacą się i szef, i jego pracownik

Czytaj dalej
Fot. Maciej Jeziorek
Agnieszka Domka-Rybka

Bogacą się i szef, i jego pracownik

Agnieszka Domka-Rybka

Mieszkańcy regionu mają więcej pieniędzy, przybyło milionerów, ale nie chcą inwestować na giełdzie.

Aż 37.488 mieszkańców Kujawsko-Pomorskiego to ludzie zamożni, którzy rozliczają się z fiskusem w drugiej skali podatkowej. Czyli, ich dochody przekroczyły w zeszłym roku 85.528 zł - Krajowa Administracja Skarbowa podsumowuje akcję PIT 2016.

- W 2015 roku takich podatników było u nas mniej, bo 35.138 - informuje Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Wśród nich są osoby, które osiągnęły dochody powyżej 1 mln zł. IAS nie wygenerowała jeszcze danych o liczbie milionerów w naszym regionie, ale - według szacunków „Rzeczpospolitej” - jest ich u nas 960. A to oznacza, że krezusów przybyło, skoro w ubiegłym roku było ich „zaledwie” 918. Aktualny rekordzista wśród lokalnych milionerów wykazał w swoim zeznaniu dochód w wysokości 15,2 miliona zł.

- Gospodarka ma się dobrze, więc firmy bogacą się, a wraz z nimi ich właściciele - komentuje ekonomista Marek Zuber. - Bo, tradycyjnie, wśród najbogatszych dominują przedsiębiorcy. Mają jednak poważny problem z brakiem pracowników i w wyniku presji płacowej wielu musiało podnieść płace. Jeszcze niedawno mieliśmy do czynienia ze zjawiskiem, gdy rosły tylko najwyższe wynagrodzenia, a teraz większe są także minimalne i lepiej zarabiają również ci, którzy oscylowali blisko średniej krajowej. Podsumowując: przybywa milionerów, ale także ich pracownikom powodzi się lepiej.

Na Kujawach i Pomorzu rośnie także liczba podatników, którzy w swoich zeznaniach wykazali dochody z pracy najemnej wykonywanej za granicą.

- Po pierwsze: Polacy mieszkający i pracujący tylko za granicą nie rozliczają się w Polsce - podkreśla ekonomista Paweł Majtkowski. - Dane wskazują więc, że w 2016 roku rodacy albo na początku pracowali na emigracji, a później wrócili i podjęli zatrudnienie w naszym kraju, albo również, iż najpierw tutaj pracowali, a następnie wyjechali. One nam nie mówią jednoznacznie, że za granicą zarabialiśmy lepiej.

Bogacą się i szef, i jego pracownik

Kolejny rok z rzędu spada natomiast liczba osób inwestujących na giełdzie. W 2015 r. w zeznaniach przychód ze sprzedaży akcji wykazało 11.491 podatników z naszego regionu. W 2016 było ich znacznie mniej - 8.553 osób.

W 2016 roku dochód wykazało 4.535 osób (rok wcześniej było ich 7.170), a straty poniosło 3.741 osób (rok wcześniej stratę z giełdy wykazało 4.030 podatników).

- Nie czarujmy się, giełda stoi w miejscu, więc inwestorzy z niej uciekli - ocenia Marek Zuber. - Przyczyniła się do polityka, która miała wpływ na spadki na WIG20. Potem były wzrosty, ale to wciąż nie hossa. Ludzie boją się ryzykować.

Za to więcej osób chce się dzielić 1%, choć w tym roku Organizacje Pożytku Pożytku Publicznego dostały mniej pieniędzy.

Agnieszka Domka-Rybka

Gdybym nie była tu, gdzie jestem, może prowadziłabym jakąś dużą firmę. Bo w tematyce biznesowej czuję się jak "ryba w wodzie" (i nie ma to żadnego związku z drugim członem mojego nazwiska). Większość moich artykułów dotyczy gospodarki. Choć nieraz, by się "zresetować", sięgam także po tematy społeczne. Od kilku lat prowadzę portal strefabiznesu.pomorska.pl, który jest mi bardzo bliski. Zżyłam się z nim i podglądam go nawet na urlopie - z tęsknoty.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.