Brawa dla naszych uczniów z Bielska-Białej. Byli najlepsi!
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej zwyciężył w konkursie „Szkoła z klimatem”.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nagrodził najlepsze ekoprojekty w konkursie „Szkoła z klimatem”. Tegoroczna edycja zaskoczyła jury niezwykle wysokim poziomem zgłoszonych prac. Z 40 poprawnie złożonych projektów, aż 24 otrzymały ponad 150 punktów na maksymalnie 200 możliwych do zdobycia. Uroczysta gala ogłoszenia wyników i rozdania nagród odbyła się 22 marca w siedzibie NFOŚiGW.
Celem II edycji ogólnopolskiego konkursu dla miejskich szkół ponadpodstawowych było uświadomienie, czym są zmiany klimatyczne, jakie stwarzają zagrożenia, w jaki sposób można im przeciwdziałać oraz jakie konkretne działania w tym kierunku należy podejmować. Szkolne zespoły projektowe miały za zadanie stworzenie mini-planu adaptacji do zmian klimatycznych dla swojej szkoły i jej najbliższego otoczenia.
Nagrody trafiły do szkół, których projekty zawierały profesjonalną i interdyscyplinarną analizę problemów środowiskowych. Nagrodzone prace wyróżniały się wysokim poziomem wykonania i niezwykle oryginalnymi, przemyślanymi pomysłami. Odpowiednio dobrane nasadzenia, różnorodne formy zielono-niebieskiej infrastruktury, łąki kwietne, zielone ściany, ogrody deszczowe, zbiorniki na wodę deszczową, oczka wodne - to tylko niektóre rozwiązania, jakie zaproponowali tegoroczni laureaci.
Zwycięzcami drugiej edycji konkursu zostali:
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Stanisława Szumca w Bielsku-Białej - I miejsce, nagroda 100 tys. złotych,
- I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Opocznie - II miejsce, nagroda 50 tys. złotych,
- Powiatowy Zespół Szkół nr 3 im. Ks. Edmunda Roszczynialskiego w Wejherowie - III miejsce, nagroda 25 tys. złotych.
- Po sukcesie pierwszej edycji, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z satysfakcją po raz drugi ogłosił konkurs na projekty tworzone przez uczniów i dla uczniów - zaznaczył dr Przemysław Ligenza, prezes NFOŚiGW. - Nauczyciele potwierdzają, że konkurs jest niezwykle pozytywnie przyjmowany przez młodzież, która poprzez takie inicjatywy ma realny wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Praca przy projekcie wymaga od zespołów współpracy, a także dużej wiedzy. Obecna edycja zaskoczyła nas bardzo wysokim poziomem prac i niezwykle wysoką wśród uczniów świadomością zachodzących zmian klimatycznych. W pracach bardzo trafnie zdiagnozowano problemy klimatyczne, z którymi mierzą się dziś miasta, a także zaproponowano adekwatne rozwiązania.
