Brenna: Spór o Kotarz Arenę. Czy w Beskidach powstanie kolejny hotel z aquaparkiem, schronisko, wyciągi narciarskie i trasy rowerowe?

Czytaj dalej
Fot. FOT. Materiały Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Andrzej Drobik

Brenna: Spór o Kotarz Arenę. Czy w Beskidach powstanie kolejny hotel z aquaparkiem, schronisko, wyciągi narciarskie i trasy rowerowe?

Andrzej Drobik

Czy w Brennej powstaną centrum aktywnego wypoczynku, nowe wyciągi narciarskie i hotel z aquaparkiem? Tak zapowiada inwestor, choć ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot starają się powstrzymać inwestycję.

W Brennej trwa gwałtowna dyskusja na temat przyszłości miejscowości. Wszystko przez inwestycję, która miałaby powstać na Kotarzu. Chodzi o Kotarz Arenę – stoki narciarskie z całą infrastrukturą, hotel z aquaparkiem, schronisko górskie, trasy rowerowe i wiele innych. Rozmach planowanej inwestycji jest duży i – według inwestorów – ma pomóc Brennej stać się konkurencyjną na rynku narciarskim gminą.

Na początku lipca 2019 ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot podali informację, według której inwestycja została ostatecznie zablokowana.

„Nie ma zgody na zniesienie ochronności lasów na górze Kotarz w Brennej i w konsekwencji na zmianę jej funkcji z leśnej na narciarską. 19 czerwca 2019 Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wydaną z rażącym naruszeniem prawa decyzję starosty cieszyńskiego, w której przychylił się do wniosku firmy Kotarz Agro i zezwolił na pozbawienie ochrony 25 ha lasów” – czytamy w oświadczeniu Pracowni.

Na to oświadczenie stanowczo odpowiedziała spółka Kotarz Agro, jeden z podmiotów odpowiedzialnych za inwestycję.
„Nieprawdą jest, że decyzja SKO w sprawie zniesienia ochronności lasów prywatnych jest ostateczna oraz że została wydana z naruszeniem prawa. SKO w Bielsku-Białej uchyliło w całości decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji” - twierdzą przedstawiciele spół-ki.

Jak tłumaczą, decyzja odnośnie ochronności lasów nie ma wpływu na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie blokuje projektu. Jak czytamy w oświadczeniu spółki, informacje ekologów, „to atak nie tylko na Inwestora, którym jest liczna grupa mieszkańców Brennej, ale również na samorząd lokalny, jak i krajowy.”

Projekt Kotarz Arena – Centrum Aktywnego Wypoczynku został wpisany do krajowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jako kluczowa część projektu Beskidzkiego Centrum Narciarstwa oraz do „Programu dla Śląska”.

Andrzej Drobik

Komentarze

10
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

czarektog

Oby jak najwięcej takich inwestycji, bo są one potrzebne do tego by młodzież mogła uprawiać sporty, a rodziny mogły aktywnie spędzać wolny czas. Jestem całym sercem za realizacją tego projektu.

leszekbryz

Spory były i będą, ale trzeba racjonalnie spojrzeć na sprawę. Bez inwestycji nie ma rozwoju, a bez rozwoju społeczeństwo się cofa i tylko wegetuje. Warunki są do tego by dobrze rozwinąć sektor turystyczny w tym regionie. W dalszym ciągu jest duże zapotrzebowanie na tego rodzaju obiekty. Jak my ich nie stworzymy, to turyści będą wyjeżdżać do Austrii, Szwajcarii czy Włoch i tam zostawiać swoje pieniądze.

radekhoral

O przyrodę należy dbać i ten projekt zabezpiecza również doskonale środowisko naturalne. Jego integralną częścią jest m.in. budowa lokalnego sytemu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii. To jest przyszłościowe przedsięwzięcie, które daje ogromne możliwości rozwoju Brennej. W turystykę warto inwestować, bo jest to najbardziej przyjazna środowisku gałąź gospodarki.

grazynagrosik

Jestem ZA budową takiego Centrum, bo w dalszym ciągu brakuje u nas nowoczesnych wyciągów i tras narciarskich. Uważam, że należy wspierać inwestycje, które służą rozwojowi i promują aktywny wypoczynek.

marekbados

Projekt robi wrażenie swoim zasięgiem i pomysłowością. Moim zdaniem tego rodzaju obiektów powinno jak najwięcej powstawać, bo w turystykę warto inwestować. Tu każda strona powinna być zadowolona. Gmina, mieszkańcy, inwestor na tym zarobią, a turyści będą zadowoleni, bo będą mieli kolejną fajną miejscówkę wypadową.

renatarondo

Wszystkim na pewno się nie dogodzi, ale bez wątpienia ten projekt jest wspaniałym przedsięwzięciem dla rodzin, które chcą aktywnie spędzić wolny czas. Latem rowery, baseny, a zimą narty, takiej zorganizowanej infrastruktury brakuje.

marcinslusz

To jest świetny projekt promujący zdrowy i aktywny tryb życia. Im więcej wyciągów narciarskich i tras rowerowych będziemy mieli do dyspozycji tym lepiej. Natomiast ta konieczna wycinka stanowi niewielki procent całości terenów leśnych na tym obszaże. Nie ma tu mowy o jakiejś degradacji czy niszczeniu środowiska.

piotrpadero

Ciekawe dlaczego tzw. pracownia skoro tak walczy o dobro natury nie zauważa dobrych stron tego projektu. Inwestycja jest wyjątkowo dobrze przemyślana z dużym naciskiem na ochronę środowiska naturalnego. Budowa m.in. nowoczesnego systemu energetycznego opartego o odnawialne źródła energii jest integralną częścią tego projektu.

dorotabral

Krytykować zawsze jest najłatwiej. O Zagospodarowaniu tego terenu dyskusje toczą się od lat, a mieszkańcy już od dawna czekali na takiego inwestora, który dałby możliwość rozwoju Brennie.

pawelsolanka

Gdzie byli Ci ekolodzy jak wycinano kilkadziesiąt hektarów lasów państwowych w Szczyrku na obszarze Natura 2000, a w puszczy noteckiej zamek budowano? Pracownia, to obłudnicy działający na rzecz tych co ich sponsoruje.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.