Brenna: Spór o Kotarz Arenę. Czy w Beskidach powstanie kolejny hotel z aquaparkiem, schronisko, wyciągi narciarskie i trasy rowerowe?

Czytaj dalej
Fot. FOT. Materiały Pracownia na rzecz Wszystkich Istot
Andrzej Drobik

Brenna: Spór o Kotarz Arenę. Czy w Beskidach powstanie kolejny hotel z aquaparkiem, schronisko, wyciągi narciarskie i trasy rowerowe?

Andrzej Drobik

Czy w Brennej powstaną centrum aktywnego wypoczynku, nowe wyciągi narciarskie i hotel z aquaparkiem? Tak zapowiada inwestor, choć ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot starają się powstrzymać inwestycję.

W Brennej trwa gwałtowna dyskusja na temat przyszłości miejscowości. Wszystko przez inwestycję, która miałaby powstać na Kotarzu. Chodzi o Kotarz Arenę – stoki narciarskie z całą infrastrukturą, hotel z aquaparkiem, schronisko górskie, trasy rowerowe i wiele innych. Rozmach planowanej inwestycji jest duży i – według inwestorów – ma pomóc Brennej stać się konkurencyjną na rynku narciarskim gminą.

Na początku lipca 2019 ekolodzy z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot podali informację, według której inwestycja została ostatecznie zablokowana.

„Nie ma zgody na zniesienie ochronności lasów na górze Kotarz w Brennej i w konsekwencji na zmianę jej funkcji z leśnej na narciarską. 19 czerwca 2019 Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło wydaną z rażącym naruszeniem prawa decyzję starosty cieszyńskiego, w której przychylił się do wniosku firmy Kotarz Agro i zezwolił na pozbawienie ochrony 25 ha lasów” – czytamy w oświadczeniu Pracowni.

Na to oświadczenie stanowczo odpowiedziała spółka Kotarz Agro, jeden z podmiotów odpowiedzialnych za inwestycję.
„Nieprawdą jest, że decyzja SKO w sprawie zniesienia ochronności lasów prywatnych jest ostateczna oraz że została wydana z naruszeniem prawa. SKO w Bielsku-Białej uchyliło w całości decyzję i przekazało sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji” - twierdzą przedstawiciele spół-ki.

Jak tłumaczą, decyzja odnośnie ochronności lasów nie ma wpływu na uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie blokuje projektu. Jak czytamy w oświadczeniu spółki, informacje ekologów, „to atak nie tylko na Inwestora, którym jest liczna grupa mieszkańców Brennej, ale również na samorząd lokalny, jak i krajowy.”

Projekt Kotarz Arena – Centrum Aktywnego Wypoczynku został wpisany do krajowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, jako kluczowa część projektu Beskidzkiego Centrum Narciarstwa oraz do „Programu dla Śląska”.

Andrzej Drobik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.