Brexit. Brytyjczycy rozwodzą się z Unią Europejską. Polacy wracają do Polski? [KOMENTARZE POLAKÓW]

Czytaj dalej
Fot. John Stillwell
KR

Brexit. Brytyjczycy rozwodzą się z Unią Europejską. Polacy wracają do Polski? [KOMENTARZE POLAKÓW]

KR

Brexit. Sondaże od samego początku wskazywały podział Brytyjczyków w kwestii wyjścia z Unii Europejskiej. Wyniki referendum wskazują na to, że Wielka Brytania rozwiedzie się z UE. Co o Brexit'icie myślą Polacy, mieszkający i pracujący na Wyspach? Czytajcie komentarze!

Michał ma 26 lat. Wyjechał do Anglii w styczniu zeszłego roku. Nie ukrywa, że decyzję o wyjeździe podyktowały względy finansowe. Na Wyspach nie chciał zostawać na stałe - od samego początku wiedział, że do Polski wróci. Chciałby to zrobić jeszcze przed końcem tego roku. Co sądzi o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej?

- Na dwoje babka wróżyła. Jeżeli Brytyjczycy podejdą do tego z głową i zastosują spokojną politykę wyjścia, to mogą na tym naprawdę dużo ugrać. Z Unii nie da się tak po prostu wyjść, na zasadzie: dziękuję do widzenia. To będzie trwało. Jeżeli nie będą tego przyspieszać i będą negocjować z głową, to mogą dużo ugrać dla siebie. Podobnie jest w kwestii imigrantów: jeżeli nie zamkną całkowicie granic lub nie ustanowią procedur, które będą utrudniać ich współpracę z resztą świata, to wyjdą na swoje - uważa pan Michał. - Wielka Brytania ma potencjał gospodarczy, który sukcesywnie budowała od dekad, ich gospodarka aktualnie jest praktycznie samowystarczalna. Uważam jednak, że jeśli zamkną teraz rynek pracy dla imigrantów, to ta gospodarka spowolni, bo Brytyjczycy są po prostu leniwym narodem - dodaje.

Jak zagłosowałbyś, gdyby w Polsce odbyło się referendum takie jak w Wielkiej Brytanii

Kacper ma 21 lat, do Wielkiej Brytanii wraz z rodziną wyjechał, gdy miał 10. Od września - po rocznej przerwie - chce wrócić na studia.

- Z punktu widzenia młodego człowieka i Polaka, decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, to tragedia. Najgorsza jest niepewność co będzie z pomocą socjalną, z pożyczką na studia. Fakt jest taki, że konieczne jest załatwienie sobie paszportu brytyjskiego już teraz. Ale i tak pozostaje niepewność co będzie dalej - szczególnie z gospodarką. Jeszcze do tego dochodzi przykry fakt ilu ludzi nas (imigrantów - przyp. red.) tu nie chce - mówi Kacper.

Aleksandra do Wielkiej Brytanii wyjechała 10 lat temu. Jest mamą dwójki dzieci, jej najmłodszy syn urodził się już na Wyspach. W ciągu swojego pobytu w Anglii zdążyła się ustatkować - kupiła dom, ma stabilną pracę w jednej z brytyjskich instytucji społecznych.

- Wielka tragedia i wielka niewiadoma - komentuje krótko.

CZYTAJ I ZOBACZ NA BIEŻĄCO:
CO OZNACZA WYJŚCIE WIELKIEJ BRYTANII DLA POLSKI?

*EURO 2016: Transmisje, relacje, zdjęcia i filmy wideo
*Słońce, palmy i sztuczna Rawa. Tylko się nie kąpcie! ZDJĘCIA + WIDEO
*Ranking Uczelni Wyższych Perspektywy 2016: Ale niesamowity skok śląskich szkół!
*Ile zarabiają pielęgniarki? Oto prawdziwe paski wynagrodzeń
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS

KR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.