Bronisław Piłsudski ma swój pierwszy posąg w Polsce. Brat Józefa Piłsudskiego został uhonorowany w Żorach

Czytaj dalej
Fot. Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni
Szymon Kamczyk

Bronisław Piłsudski ma swój pierwszy posąg w Polsce. Brat Józefa Piłsudskiego został uhonorowany w Żorach

Szymon Kamczyk

Bronisław Piłsudski to postać mało znana w Polsce, jednak niezwykle zasłużona dla Japonii, a także dla Zakopanego. To starszy brat marszałka Józefa Piłsudskiego. Wczoraj pierwszy w kraju pomnik Bronisława został odsłonięty w Żorach.

Bronisław Piłsudski, starszy z braci Piłsudskich, był samozwańczym etnografem, który przysłużył się do badania kultury Japonii, a później także kultury górali z Podhala.

- Bronisław to działacz niepodległościowy, skazany na wieloletnią katorgę na Sachalinie. Wyjechał tam i zaczął prowadzić badania wśród ludności tubylczej, m.in. wśród Ajnów. Z tego zasłynął i wszedł do historii nauki światowej. Mimo, że minęło 100 lat od jego śmierci, jego dzieła są nadal publikowane przez renomowane wydawnictwa. To świadczy o jego dokonaniach - mówi dr Lucjan Buchalik, dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach.

Dlaczego pomnik badacza stanął właśnie w tym miejscu na Śląsku?

- Mamy wystawę stałą „Polskie poznawanie świata”. Jej ideą jest pokazanie polskich naukowców, którzy wpisali się na stałe w naukę światową. Drugą ideą jest to, aby bohaterowie tej wystawy wyszli do ludzi. W ten sposób pierwszy wyszedł Wacław Sieroszewski, którego posąg odsłoniliśmy dwa lata temu, druga wyszła pani Stefanie Zweig. Znamienne jest to, że Wacław Sieroszewski i Bronisław Piłsudski razem pracowali ze sobą właśnie na Hokkaido, a teraz ich pomniki stoją obok siebie przed naszym muzeum - dodaje dyrektor żorskiego muzeum.

Podczas wydarzenia w Żorach obecni byli m.in Danuta Onyszkiewicz - prawnuczka Józefa Piłsudskiego i delegacja z Japonii.

Posąg został wykonany z brązu, odlany w Rybniku. Jego koszt to 109 tys. złotych.

Bronisław Piłsudski ma swój pierwszy posąg w Polsce. Brat Józefa Piłsudskiego został uhonorowany w Żorach
Szymon Kamczyk / Dziennik Zachodni

Trzeci pomnik na świecie

Żorski posąg Piłsudskiego jest pierwszy w Polsce, a trzeci na świecie. - Pierwszy stoi na Sachalinie. Pomnik ten powstał w momencie, kiedy w Związku Radzieckim obalano pomniki największych idoli komunistycznych - mówi prof. Alfred Majewicz, etnograf. Drugi pomnik, m.in. staraniem prof. Majewicza stanął na wyspie Hokkaido. Tam B.Piłsudski cieszy się ogromnym szacunkiem.

Szymon Kamczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.