Budki lęgowe dla dziuplaków są bardzo potrzebne. Plus za pomysł!

Czytaj dalej
Fot. Fot. mat. prasowe UM Katowice
Monika Krężel

Budki lęgowe dla dziuplaków są bardzo potrzebne. Plus za pomysł!

Monika Krężel

Katowice przekażą mieszkańcom 90 budek lęgowych dla małych dziuplaków. Budki zostały wykonane przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas warsztatu terapii zajęciowej Stowarzyszenia SPES.

- Pomysł zakupu budek lęgowych to jedna z szeregu inicjatyw podejmowanych przez miasto w trosce o środowisko naturalne. Dbamy o zieleń, rewitalizując parki czy siejąc łąki. Pomagaliśmy już jeżom, jako miasto hodujemy pszczoły, teraz przyszedł czas na ptaki - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Bez wątpienia wartością dodaną tej akcji jest zaangażowanie w nią mieszkańców, a co więcej - wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES.

Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in. za pomocą budek lęgowych pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym. - Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami - wyjaśnia Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego. Deficyt miejsc do gniazdowania skutkuje tym, że ptaków jest coraz mniej, ubożeje też ich różnorodność, czyli skład gatunkowy.

Akcja „Wieszamy budki dla dziuplaków” jest częścią projektu KATOobywatel.
Pierwsza budka w ramach akcji trafiła już do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Barbary w Katowicach.

Monika Krężel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.