Budowa autostrady A1 pod Częstochową. Samorządowcy proszą o pieniądze na drogi

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek

Budowa autostrady A1 pod Częstochową. Samorządowcy proszą o pieniądze na drogi

Bartłomiej Romanek

Starostowie powiatów częstochowskiego, piotrkowskiego i radomszczańskiego wysłali do premiera list, w którym apelują o 100-procentowe wsparcie w odbudowie dróg lokalnych, które ucierpią z powodu budowy nowego odcinka autostrady A1.

Budowa autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Piotrkowem Trybunalskim w pełni. To jedyny odcinek A1, który jest budowany w śladzie dotychczasowej DK 1, co powoduje, że kierowcy omijają ten odcinek, wybierając objazdy drogami lokalnymi. Dlatego do premiera RP, Mateusza Morawieckiego zaapelowali starostowie powiatów częstochowskiego, radomszczańskiego i piotrkowskiego. Proszą o spowodowanie korekty zapisu w ustawie o Funduszu dróg samorządowych.

- Przez całe lata - my samorządowcy - staraliśmy się gospodarować finansami w taki sposób, aby wszystkie zaoszczędzone środki przeznaczać na niezbędne inwestycje drogowe - piszą samorządowcy i dodają:

- W 2019 r. rozpoczęto budowę autostrady A1 na odcinku od Częstochowy do Piotrkowa Trybunalskiego. To wielkie i bardzo celowe przedsięwzięcie komunikacyjne, zarówno dla Polski, jak i dla Europy. Jednakże dla mieszkańców naszych powiatów pojawiły się z tego powodu bardzo duże problemy dotyczące lokalnego ruchu komunikacyjnego. Autostrada A1 na tym odcinku budowana jest - jako jedyny taki przypadek w Polsce - na istniejącym śladzie drogi ogólnokrajowej DK 1. W związku z tym użytkownicy nie mają żadnej alternatywy objazdów, jak tylko przez drogi lokalne, na których natężenie ruchu wzrosło kilkukrotnie. Budowa autostrady spowodowała olbrzymie obciążenie ruchu naszych dróg powiatowych i gminnych. Nasze lokalne drogi zaczęły podlegać gwałtownej degradacji.

Dlatego samorządowcy zwracają się do premiera z prośbą o zainicjowanie takich działań w zapisach prawnych (m. in. w ustawie o Funduszu dróg samorządowych), które umożliwiłyby - w tym szczególnym przypadku - zwiększenie dofinansowania do 100 proc. kosztów odbudowy dróg gminnych i powiatowych, zniszczonych w wyniku objazdów związanych z budową autostrady A1 na odcinku Częstochowa (Rząsawy) - Piotrków Trybunalski.

Autostrada A1 wciąż niedokończona

Nowy odcinek autostrady A1 pomiędzy Częstochową a Pyrzowicami został oficjalnie oddany do użytku na początku sierpnia 2019. Wcale nie rozwiązał on wielu problemów komunikacyjnych w mieście, a niektóre kwestie wręcz skomplikował. Ponieważ nie dokończono autostradowej obwodnicy miasta, tranzyt z A1 wjeżdżałby bezpośrednio do centrum, dlatego na tym odcinku wprowadzono zakaz wjazdu dla pojazdów powyżej 12 ton. Także nowo budowany odcinek A1 do Piotkowa Trybunalskiego budzi pod Jasną Górą emocje. Ponieważ powstaje w śladzie DK 1, samorządowcy wielokrotnie apelowali o budowę dróg alternatywnych lub remont obecnych, a także rozważenie opcji, aby nowy odcinek był całkowicie bezpłatny z powodu swojego charakteru.

Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.