Maria Olecha-Lisiecka

Budowa centrum handlowego Ikea w Zabrzu z poślizgiem. Otwarcie pod koniec 2019 roku

Centrum handlowe Ikea będzie jedynym takim w Polsce. Fot. Materiały prasowe Ikea Centrum handlowe Ikea będzie jedynym takim w Polsce.
Maria Olecha-Lisiecka

Ale za to wokół szwedzkiego sklepu meblowego będzie teren rekreacyjny o powierzchni 5 hektarów. To będzie jedyny taki obiekt w Polsce.

W sierpniu miała się rozpocząć budowa układu drogowego wokół przyszłego centrum handlowego Ikea w Zabrzu, jedynego takiego obiektu w Polsce. Ale tak się nie stanie. Inwestycja ma około półroczny poślizg. Dlaczego? Powody są dwa: odwołanie od wydanego przez wojewodę śląskiego pozwolenia na budowę dróg oraz przedłużające się procedury związane z wyborem wykonawcy tej budowy.

Odwołanie złożył w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Lidl. To w jego bezpośrednim sąsiedztwie ma powstać jedno z sześciu rond dojazdowych do Ikea. Czterowlotowe rondo będzie w miejscu obecnego skrzyżowania Drogowej Trasy Średnicowej z ul. Wolności, w dzielnicy Zaborze (pierwszy zjazd z DTŚ-ki w Zabrzu jadąc od strony Katowic). Rondo będzie większe niż skrzyżowanie, przez co zmniejszy się parking przy Lidlu.

- Wysłaliśmy już wyjaśnienie do ministra wykazując, że naszym zdaniem budowa ronda nie leży w sprzeczności z interesami Lidla - mówi Kazimierz Ladziński, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg i Infrastruktury Informatycznej w Zabrzu. - Zmieniona organizacja ruchu w tym rejonie poprawi bezpieczeństwo i ułatwi dojazd nie tylko do Ikea, ale i do Lidla oraz do dzielnicy, w której mieszka ponad 20 tysięcy mieszkańców. Bardzo dokładnie przeanalizowaliśmy projekt rozbudowy dróg wokół Ikea. Chcemy uniknąć w przyszłości gigantycznych problemów z włączaniem się do ruchu w tym rejonie - podkreśla Ladziński. Kiedy poznamy wykonawcę układu drogowego wokół przyszłego centrum handlowego? - Z ostatnich rozmów wynika, że wykonawca powinien zostać wybrany do końca roku - mówi Rafał Kobos, pełnomocnik prezydenta Zabrza ds. inwestorów. - Rozpoczęcie prac pewnie będzie uzależnione od pogody. Jeśli zima będzie łagodna, to wiosną 2018 roku - dodaje Kobos.

Przypomnijmy: Ikea w Zabrzu powstanie na działce o powierzchni 25 ha, w rejonie DTŚ oraz ulic Lompy i Skargi, w dzielnicy Zaborze. Nie będzie to jednak sam sklep Ikea, a zintegrowane centrum handlowe ze strefą rekreacji i rozrywki. Inwestorem jest spółka Ikea Centres. - Będzie to pełnowymiarowe centrum handlowe z ofertą spożywczą, modową oraz rozrywkową - mówi Dariusz Węglicki, menedżer projektu w Ikea Centres.

Sam sklep Ikea ma mieć 30 tys. metrów kw., zaś centrum handlowe będzie większe - ma mieć ok. 40 tys. metrów kw. Znajdzie się w nim ok. 125 sklepów, w tym market budowlany.

Przestrzeń rekreacyjna powstanie na powierzchni 5 hektarów. Co się tam znajdzie? Park z ogrodem, miejsce do grillowania, boisko sportowe, place zabaw dla dzieci, skatepark, amfiteatr terenowy, a nawet miejsce do treningu psów.

Zaplanowano też część restauracyjną, zlokalizowaną poziom niżej niż centrum handlowe. Do samego centrum będzie prowadziła - wprost z parkingu - estakada dla pieszych. Centrum handlowe Ikea ma zostać otwarte pod koniec 2019 r.

Maria Olecha-Lisiecka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.