Budowa DTŚ Wschód. Są kolejne problemy z ważną inwestycją

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Kacper Jurkiewicz

Budowa DTŚ Wschód. Są kolejne problemy z ważną inwestycją

Kacper Jurkiewicz

Drogowa Trasa Średnicowa Wschód to projekt znany od wielu lat. Gdy Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec walczyły o projekt, na drodze stanęły im problemy m.in. z zmniejszonym dofinansowaniem oraz brakiem pełnej dokumentacji ze względu na brak czasu. RDOŚ wydał niedawno decyzję środowiskową. Wpłynęło jednak od niej odwołanie.

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy DTŚ na terenie Katowic, Mysłowic, Sosnowca oraz Jaworzna została wydana. Decyzja ta jest niezbędna, jeśli dana inwestycja może znacząco oddziaływać na środowisko. Wskazuje na to, w jaki sposób należy przeprowadzić prace, aby jak najmniej wpłynęły a środowisko i je zniszczyły.

Tzw. decyzja środowiskowa to jeden z najważniejszych dokumentów, jakie należy uzyskać, by inwestor mógł rozpocząć prace budowlane. Poniej można ogłosić przetarg na projekt i budowę trasy.

Problemy z powstawaniem DTŚ Wschód ciągną się od wielu lat. Mysłowice, Jaworzno i Sosnowiec połączyły siły, by przyśpieszyć realizacje projektu. Jego liderem jest Jaworzno, które opracowało koncepcję i dokumentację inwestycji. Problem pojawił się, gdy marszałek województwa śląskiego podjął decyzję o zmianie zasad finansowania projektów drogowych. Przez to zmniejszono kwotę dofinansowania i miasta musiałyby sporą sumę pieniędzy wyłożyć od siebie.

Władze Jaworzna, Mysłowic oraz Sosnowca wspólnie stwierdziły, że nie stać ich na sfinansowanie budowy tej drogi. Wniosek odrzucono w 2017 roku przez braki formalne, jednak prace nad nim miały być kontynuowane. Prace budowlane przy tworzeniu DTŚ Wschód miały rozpocząć się w 2019 roku, jednak tak się nie stało. Gdyby wszystko poszło wtedy zgodnie z planem, jechalibyśmy nią już w przyszłym roku.

Drogowa Trasa Średnicowa Wschód miałaby prowadzić od Katowic, przez Mysłowice, do granic z Jaworznem i węzła Jęzor przy Centrum Handlowym Fashion House, a także do Sosnowca - przez Niwkę do węzła Bór na trasie S1.

Jednak sytuacja nie jest tak piękna, na jaką wygląda. Do RDOŚ wpłynęło już odwołanie od wydanej decyzji.

- Wpłynęło odwołanie do decyzji środowiskowej dla DTŚ Wschód. Złożyło ją Górnośląskie Towarzystwo Przyrodnicze. Odwołanie zostanie przekazane do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie - poinformowała Anna Sopel, naczelnik Wydziału Ocen Oddziaływania na Środowisko RDOŚ.

W Mysłowicach władze miasta wyczekują tej ważnej inwestycji.

- Budowa DTŚ Wschód jest z punktu widzenia naszego miasta bardzo ważna. Przede wszystkim ułatwi mysłowiczanom dojazd do miast ościennych, ale także pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przez wieloletnie zaniedbania stan dróg w Mysłowicach jest fatalny. Małymi krokami próbujemy to zmieniać i dołożymy wszelkich starań, aby DTŚ Wschód powstała - mówi prezydent miasta Mysłowice Dariusz Wójtowicz.

O kolejne plany dotyczące DTŚ zapytaliśmy również urzędników z Jaworzna, jednak nie zdołali oni przygotować odpowiedzi przed zamknięciem tego wydania „DZ”.

Kacper Jurkiewicz

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

merti

Napracował się pan redaktor jak nie wiem co ale i tak się nie dowiedziałem najważniejszego. Co było w tej decyzji? Bo sam artykuł mógł zając jeden akapit i najlepsze mógł być napisany na zdjęciu ;)

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.