Budowa nowego dworca PKS w Białymstoku. Perony gotowe. Czas na dworzec (zdjęcia)

Czytaj dalej
Fot. Henryka Zgiet
Julita Januszkiewicz

Budowa nowego dworca PKS w Białymstoku. Perony gotowe. Czas na dworzec (zdjęcia)

Julita Januszkiewicz

Autobusy już stąd odjeżdżają. Trwa budowa dworca PKS. Ma być gotowy w październiku.

Inwestycja przebiega zgodnie z planem - zapewnia Łukasz Hryniewicki, prokurent ze spółki PKS Nova w Białymstoku. - Nie ma żadnego zagrożenie - podkreśla Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego.

W sumie wybudowano sześć peronów, na których znajduje się 18 stanowisk odjazdowych. Tuż obok rośnie dworzec PKS. - To będzie przyzwoite miejsce - mówi Marek Bartoszuk, białostoczanin.

Na 1300 mkw. powierzchni znajdą się cztery kasy, poczekalnia, kawiarenka, kącik prasowy, pomieszczenia socjalne dla pracowników.

- Mamy w planach przeniesienie się na dworzec PKS, pod warunkiem, że ceny nie będą zaporowe - mówi Bogdan Ostrowski, współwłaściciel firmy PlusBus, która obecnie korzysta z dworca Biacomexu.

Elegancko! Super! I tak, przejrzyście oznakowane - chwaliła Emilia Szulc, mieszkanka Białegostoku. W piątek spotkaliśmy ją tuż przy wejściu na teren dworca PKS. Bo zostały już oddane do użytku nowe perony. W sumie będzie ich sześć. Nad stanowiskami dla autobusów są wiaty.

- Na razie puściliśmy ruch autobusowy z trzech peronów. Na dwóch znajdują się trzy stanowiska odjazdowe, zaś na ostatnim dwa - wyjaśnia Łukasz Hryniewski, dyrektor pionu przewozów PKS Nova.

Pozostałe perony są zagrodzone. Bo znajdują się w pobliżu dworca, który jest w trakcie budowy.

- Najbliższy peron nie ma zadaszenia, więc przebywanie tam groziłoby niebezpieczeństwem - mówi dyrektor.

- Najważniejsze, że są tutaj ławki, gdzie można usiąść i postawić bagaż - mówiła Elena Małachwiej, która z koleżanką Heleną czekała na autobus do Grodna.

Postępują prace przy budowie nowego dworca PKS. Widoczne są już ściany, wokół ma powstać przeszklona hala. Wiadomo, że będzie to nowoczesny, dwukondygnacyjny budynek. Na 1300 mkw. powierzchni znajdą się cztery kasy, poczekalnia, kawiarenka i kącik prasowy. Na piętrze będą się mieściły biura PKS Nova i pomieszczenia socjalne dla pracowników. Zgodnie z planem obiekt ma być oddany do użytku w październiku.

Stefan Krajewski, członek zarządu województwa podlaskiego zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem.

- Budowa idzie w szybkim z tempie. Obserwują ją z okna urzędu marszałkowskiego. Widzę dwa dźwigi, koparki, pracujących ludzi. Wszystko idzie w dobrym kierunku - podkreśla Stefan Krajewski.

Jak się Państwu podobają nowe perony?

Agata Mrozińska z Łomży

Budowa nowego dworca PKS w Białymstoku. Perony gotowe. Czas na dworzec (zdjęcia)
Henryka Zgiet Agata Mrozińska z Łomży

Pani w kasie poinformowała mnie gdzie mam iść. Znalazłam autobus bez problemu. Podoba mi się tutaj, są zadaszone perony, chodniki i ławki, gdzie można poczekać na autobus. Moim zdaniem, pomysł budowy nowego dworca był bardzo dobry. Stary był brzydki i obskurny, a na dodatek było tam niebezpiecznie.

Marek Bartoszuk z Białegostoku

Budowa nowego dworca PKS w Białymstoku. Perony gotowe. Czas na dworzec (zdjęcia)
Henryka Zgiet Marek Bartoszuk z Białegostoku

Już widać, że to będzie bardzo przyzwoite i ciekawe miejsce. To była bardzo dobra decyzja, że stary dworzec został zburzony i rozpoczęto budowę nowego. Wreszcie będziemy mieli nowoczesny dworzec PKS. Widzę zadaszone perony, ławki dla podróżnych, nietypowe kosze na śmieci. Nie to co kiedyś...

Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.