Budowa ogromnego bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno na półmetku ZOBACZ ZDJĘCIA

Czytaj dalej
Fot. Tauron
Tomasz Szymczyk

Budowa ogromnego bloku energetycznego Elektrowni Jaworzno na półmetku ZOBACZ ZDJĘCIA

Tomasz Szymczyk

Nowy blok energetyczny Elektrowni Jaworzno wytworzy rocznie 6,5 TWh energii. To zapotrzebowania 2,5 mln mieszkań. Kilka dni temu podpisano dwie ostatnie umowy. Koniec prac w listopadzie 2019 r. - tak zapowiedział Tauron.

W Jaworznie widać go praktycznie zewsząd. I nie tylko tam, bo obserwować go można również m.in. z trasy S1 czy znad Pogorii IV. Budowa nowego bloku energetycznego o mocy 910 MW osiągnęła właśnie półmetek. To największa inwestycja realizowana teraz w grupie Tauron.

Co aktualnie dzieje się na budowie bloku? Obecnie dobiegają końca prace związane z budową komory paleniskowej kotła. Równolegle prowadzone są również prace montażowe głównych rurociągów łączących kocioł z turbiną. Trwa montaż turbozespołu - montowana jest część niskoprężna turbiny, jak również montaż wirnika generatora. W ramach budowy urządzeń ochrony środowiska, powstaje instalacja odsiarczania spalin; na ukończeniu są prace związane z absorberem, montowany jest elektrofiltr wyłapujący pył powstały w wyniku spalania węgla. W marcu zakończona została budowa płaszcza chłodni kominowej.

- Budowa nowego bloku 910 MW w elektrowni Jaworzno to jedna z największych inwestycji w Polsce. Przy jej realizacji dbamy o odpowiednie modelowanie struktury finansowania, stąd zawarte z Polskim Funduszem Rozwoju porozumienie, określające wstępne warunki zaangażowania w inwestycję kwoty 880 milionów złotych, które sfinalizujemy w najbliższym czasie - mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu spółki Tauron Polska Energia.

Pozostało jeszcze 49% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Szymczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.