Budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu dobiega końca. Kiedy będzie finał prac? Wodpol prowadzi prace wykończeniowe

Czytaj dalej
Fot. FOT. Starostwo Powiatowe w Żywcu

Budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu dobiega końca. Kiedy będzie finał prac? Wodpol prowadzi prace wykończeniowe

Budowa Szpitala Powiatowego w Żywcu powoli dobiega końca. Generalny wykonawca – żywiecka firma Wodpol – obecnie prowadzi prace wykończeniowe – poinformowało właśnie żywieckie Starostwo Powiatowe.

Nowy szpital w Żywcu to najbardziej wyczekiwana inwestycja w całym powiecie, bo modernizacja starego, nie spełniającego standardów, była nieopłacalna. Inwestycja realizowana jest nie bez przeszkód. Zgodnie z początkowym planem już kilka lat temu placówka miała przyjmować pacjentów. Jednak na przeszkodzie stanęły skomplikowane procedury dotyczące kwestii finansowych, bo inwestycja, jako jedyna w naszym kraju, powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego.

Prace ruszyły do przodu, kiedy jesienią 2018 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił finansowania na budowę i wyposażenie szpitala. Umowa kredytowa zawarta pomiędzy BGK i InterHealth Ca-nada umożliwiła dokończenie budowy szpitala i wyposażenie go w niezbędny sprzęt. Łączna kwota finansowania wyniesie 120 mln zł, co stanowi około 60 proc. wartości inwestycji (cała warta jest 220 mln zł).

Obecnie na pierwszym i drugim piętrze trwa wyposażanie sal chorych, malowanie ścian, układanie podłóg, montaż paneli załóżkowych oraz paneli medycznych. W łazienkach pacjentów ukończono układanie glazury i rozpoczęto montaż armatury. Kolejnym etapem będzie wyposażenie szpitala w sprzęt medyczny i meble, wyposażenie kuchni i organizacja atrium – głównego holu szpitala.

– Finalizowane są prace związane z okablowaniem szpitala – aktualnie trwają przygotowania do podłączenia szpitala do sieci oraz uruchomienie systemów informatycznych, gdzie kluczowym etapem będzie przeniesie oprogramowania z obecnego szpitala. Elewacja zewnętrzna szpitala jest w ostatniej fazie realizacji, kończone są parkingi oraz drogi wewnętrzne na terenie szpitala. Rozpoczęły się również prace przy lądowisku dla helikopterów. Jednym z najważniejszych wyzwań jest wprowadzenie optymalnych rozwiązań dla oddziału ratunkowego oraz diagnostyki obrazowej, które są kluczowe z punktu widzenia ratowania życia – poinformował starosta żywiecki Andrzej Kalata.

Jeśli nic się nie zmieni, to jesienią mają zacząć się odbiory techniczne całego obiektu, pod koniec roku powinna ruszyć przeprowadzka ze starego szpitala, a nowa placówka powinna przyjąć pacjentów w pierwszym kwartale 2020 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.