Budują, albo planują nowe galerie handlowe na Śląsku. Jakie i gdzie będą?

Czytaj dalej
Fot. Mat. Prasowe
Justyna Przybytek - Pawlik

Budują, albo planują nowe galerie handlowe na Śląsku. Jakie i gdzie będą?

Justyna Przybytek - Pawlik

Kino, kręgielnia, korty do squasha, restauracje, kawiarnie - to nie centra rozrywki, a współczesne galerie handlowe, które aby przyciągnąć i zatrzymać klientów muszą być czymś więcej niż tylko miejscem zakupów. Sklepy, im więcej tym lepiej, i restauracje, to w tej chwili norma. A galerii przybywa, czym będą kusić te najnowsze? Gdzie powstaną?

Pod koniec lat 90-tych szał na zakupy był nie mniejszy niż dziś, ale kusiło co innego. To wówczas jak grzyby po deszczu na Śląsku i w całej Polsce pojawiały się super - i hipermarkety. Architektura, jeśli o architekturze w ogóle mówić możemy, ani wymagająca ani subtelna, fasada najczęściej zdobna blachą falistą, zamiast ławek i drzew wokół - parking im większy, tym lepszy. Tak było, a mimo to przed wielkimi sklepami trudno było o miejsce do zaparkowania, wystarczyły pełne półki, kilka promocji. Dziś to za mało, dlatego galerie handlowe prześcigają się w oferowanych klientom atrakcjach. Sklepy to za mało, potrzeba jeszcze kawiarni, restauracji, najlepiej siłowni, albo kina.

Galeria Echo w Katowicach

Spora konkurencja jest w Katowicach, działa tu już Silesia City Center, jest Galeria Katowicka, otwarty w ubiegłym roku Supersam, a będzie kolejna. Jeszcze w tym roku firma Echo Investemn chce ruszyć z budową Galerii Echo w katowickim Brynowie, w tzw. Subcentrum Południe.

- Jesteśmy w trakcie przygotowywania projektu budowlanego. Wniosek o pozwolenie na budowę planujemy złożyć w drugim kwartale tego roku. Start budowy planowany jest zaraz po uzyskaniu pozwolenia - wyjaśnia Wojciech Gepner, rzecznik prasowy Echo Investment. Nad projektem budowlanym pracują architekci z pracowni MOFO, równolegle do tych prac trwa komercjalizacja obiektu, czyli jak wyjaśnia Gepner „zaawansowane rozmowy z przyszłym najemcami”.

Galeria Echo ma powstać w rejonie skrzyżowania ulic Kościuszki (jedna najważniejszych arterii komunikacyjnych miasta, trasie, którą przejeżdża nawet 15 tys. samochodów na godzinę) i Kolejowej. Zajmie działkę o powierzchni 54 tys. m kw., zaś wewnątrz będą 42 tys. m kw. powierzchni handlowej i rozrywkowej. Wszystko to na trzech poziomach. Oprócz sklepów i punktów usługowych najbardziej znanych sieci i supermarketu, w galerii będzie także 7-salowe kino, klub bilardowy, strefa zabaw dla dzieci, korty do squasha i badmintona, restauracje z tarasami, a także centrum medyczne. Całość uzupełni przestronny plac zewnętrzny z miejscami do odpoczynku, skate parkiem, a zimą z lodowiskiem.

Ale to nie jedyna galeria handlowa, która w pojawi się w regionie. Aż dwie będą w Tychach.

Gemini Park i Skałka w Tychach

W Tychach powstaną dwie galerie handlowe: Gemini Park Tychy oraz Centrum Handlowe Skałka. Budowę Gemini Park przy ul. Beskidzkiej – jednej z kluczowych arterii komunikacyjnych miasta, będącej zarazem odcinkiem drogi krajowej nr 1, łączącej Tychy m.in. z Łodzią czy Cieszynem - zainaugurowano 11 stycznia, otwarcie zapowiadane jest na przełomie trzeciego i czwartego kwartału 2017 roku. Koszt inwestycji to szacunkowe kwoty pomiędzy 350-400 mln złotych. Na 36 tys. m.kw. powstanie około 130 lokali handlowych, gastronomicznych i punktów usługowych.

Obiektem o podobnej wielkości będzie Centrum Handlowe Skała - dobudowana do Auchan między ul. Dmowskiego a al. Bielską - z 36 tys. m kw., 90 sklepami, restauracjami i punktami usługowymi. Centrum ma dysponować parkingiem na 1400 aut, zaś przed nim będzie przestrzeń z amfiteatrem i fontannami.

Za koncepcję architektoniczną CH Skałka odpowiada międzynarodowe biuro projektowe Bose International, które m.in. projektowało nową część Silesia City Center.

A w Mysłowicach Quick Park

Najbardziej zaawansowana jest budowa Quick Park w Mysłowicach – tu prace rozpoczęły się z początkiem października ubiegłego roku, zaś otwarcie galerii zaplanowano na koniec przyszłego roku. Będzie w niej ok. 16 tys. m kw., 60 sklepów i punktów handlowych oraz parking dla 400 samochodów. Galeria powstanie przy ul. Katowickiej, która jest częścią krajowej drogi numer 79 łączącej Katowice z Krakowem i ul. Obrzeżnej Północnej, która służy jako obwodnica miasta.

Nietypowa inwestycja w Rybniku

W końcu galeria budowana jest również w Rybniku, ale nie będzie to typowy obiekt, bo bardziej usługowy niż handlowy. W galerii mają być głównie - kawiarnie, fitnesy. To część inwestycji o nazwie Kwartał Domus - budowa obejmuje już działający market, blok mieszkalny na 60 rodzin i właśnie galerię. Budowa tej ostatniej w toku. Całość powstaje w miejscu, gdzie jeszcze do lata ubiegłego roku stał słynny relikt PRL-u w Rybniku - czyli stary dom handlowy Domus.

Justyna Przybytek - Pawlik

Dziennikarka Dziennika Zachodniego oraz portalu dziennikzachodni.pl. Redaktor tygodnika miejskiego "Kocham Katowice" oraz serwisu katowice.naszemiasto.pl Absolwentka Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Katowiczanka. Fanka podróży krótkich i długich, jazdy na rowerze, spacerów i dobrych książek. Z Dziennikiem Zachodnim związana od 2007 roku.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.