Justyna Przybytek

Budują katowicki system monitorowania jakości powietrza

Jeden z ekranów w ramach systemu zamontowano w Biurze Obsługi Mieszkańców w Katowicach. Fot. Fot. UM Katowice Jeden z ekranów w ramach systemu zamontowano w Biurze Obsługi Mieszkańców w Katowicach.
Justyna Przybytek

W Katowicach powstaje miejski system monitorowania jakości powietrza. W pierwszym etapie projektu zamontowano i uruchomiono 20 czujników i 20 ekranów. Docelowo system składać ma się z aż 127 czujników. Jak przekonują przedstawiciele katowickiego magistratu, będzie to największy tego typu system w Polsce.

System ma się składać ze 127 czujników, zamontowanych na terenie całego miasta i 154 ekranów, na których będą wyświetlane stężenia PM10, PM2.5, a także dane dotyczące wilgotności, temperatury i ciśnienia.

Wartość projektu to ponad 590 tys. zł. Realizacja przedsięwzięcia trwa. W ubiegłym tygodniu uruchomiono pierwszych 20 czujników i 20 ekranów. Zostały zamontowane przy żłobkach, szkołach, domach kultury i przychodniach. Dla przykładu jeden z monitorów znajdziemy w Biurze Obsługi Mieszkańców przy rynku, a czujnik przy Francuskiej 30, w pobliżu budynku, w którym mieści się Wydział Transportu katowickiego magistratu. Czujniki, albo monitory (albo zestaw czujnik i monitor) są też przy domach dziecka Stanica, Tęcza, Zakątek czy domach pomocy społecznej Przystań i Zacisze.

Dalej piszemy:

 • jak działa system,
 • ile kosztuje,
 • jakie da efekty.

 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Justyna Przybytek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.