Budżet obywatelski 2017. Czy Twój pomysł wygra budżet? [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Weronika Grychtoł

Budżet obywatelski 2017. Czy Twój pomysł wygra budżet? [INFOGRAFIKA]

Weronika Grychtoł

Procedura budżetu obywatelskiego przybrała rożne formy i kształty np. w Katowicach czy Rudzie Śląskiej pulę środków podzielono na projekty ogólnomiejskie i lokalne. Zupełnie odrębną metodę podziału zastosowano w Świętochłowicach, najmniejszym mieście na prawach powiatu. Sprawdziliśmy, jak BO wygląda w tym roku w wybranych miastach województwa śląskiego.

Katowice

W stolicy województwa mieszkańcy mogą zagospodarować 20 mln zł, z czego 3 mogą zostać przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, a 17 mln na projekty lokalne. Tu  lista wniosków pozytywnie zweryfikowanych i poddanych pod głosowanie została opublikowana już 24 sierpnia. Łącznie spośród 342 projektów do głosowania zostało zakwalifikowanych 254, z czego 230 to zadania lokalne, a 24 ogólnomiejskie. Negatywnie oceniono 70 zadań lokalnych i 16 ogólnomiejskich Wśród propozycji ogólnomiejskich znalazły się m.in. tężnia solankowa dla Katowic,(zweryfikowany koszt realizacji tego zadania to ponad 2 mln zł), remont kuchni z zapleczem w Miejskim Przedszkolu nr 63 i zakup specjalistycznego sprzętu dla strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie. Ze wszystkimi zadaniami ogólnomiejskimi można będzie zapoznać się 10 września na „Pikniku z Budżetem Obywatelskim" w Parku Powstańców Śląskich.  Wśród pozytywnie rozpatrzonych propozycji lokalnych są m.in. zakup nowości wydawniczych dla filii nr 13 MBP w Katowicach, ustawienie 34 stojaków na rowery i 32 słupków ograniczających nielegalne parkowanie na chodnikach w 14 miejscach na terenie śródmieścia czy naprawa chodnika na ulicy Dobrego Urobku w Załęskiej Hałdzie w związku z zakończoną budową kanalizacji. Dzielnicowe Prezentacje Projektów potrwają od 5 do 15 września. Głosowanie rozpocznie się 19, a skończy do 25 września. Tu każdy mieszkaniec będzie miał do rozdzielenia 3 punkty na projekty lokalne oraz 3 punkty na projekty ogólnomiejskie. Można więc dokonać wyboru jednego projektu, przyznając mu maksymalnie 3 punkty, dwóch projektów, przyznając im 1 i 2 punkty lub trzech projektów, przyznając każdemu po 1 punkcie.

Mieszkanie za czytanie

Zabrze

W Zabrzu wnioski w trzeciej edycji budżetu obywatelskiego można składać od 25 lipca. Tu do wydania mieszkańcy mają 4 mln zł. Pieniądze, podobnie jak w zeszłym roku, podzielono na dwie pule: dla małych (1 mln 300 tys. zł) i dużych (2 mln 700 tys. zł) dzielnic. Pierwszy etap budżetu obywatelskiego, czyli składanie wniosku, trwał do 2 września. Formularze w wersji elektronicznej dostępne były na stronie internetowej Urzędu Miasta. W wersji papierowej można je było pobrać w Punktach Obsługi Klienta zabrzańskiego magistratu. Co ważne, zgłoszony projekt nie może przekraczać 500 tys. zł, a jego realizacja musi należeć do zadań własnych gminy. Teraz nastąpi ocena formalna zgłoszony pomysłów. Listę projektów przeznaczonych do głosowania poznamy 7 października, a głosowanie potrwa od 21 do 27 października. Głosować będzie można elektronicznie poprzez stronę internetową albo w jednym ze stacjonarnych punktów do głosowania. Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w głosowaniu może głosować raz, wskazując co najwyżej trzy projekty mieszkańców przyznając każdemu z tych projektów jeden punkt. Podczas zeszłorocznej edycji budżetu partycypacyjnego 33 129 mieszkańców wybrało 18 projektów. Wówczas najwięcej propozycji, bo po trzy, zrealizowano w Biskupicach, Zaborzu Południowym i na os. Kotarbińskiego, były to m.in. siłownia pod chmurką, remont szatni i łazienek w budynku klubowym MKS Zaborze Zabrze i budowa lamp oświetleniowych na alejkach ogrodowych w dzielnicy Guido. Zwycięskie projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 poznamy 4 listopada.


Create column charts

Ruda Śląska

W Rudzie Ślaskiej na realizację inwestycji w ramach Budżetu Obywatelskiego 2017 miasto przeznaczyło 2 mln 815 tys. zł, w tym: 1 mln na zadania ogólnomiejskie (zadania które mają służyć zaspokajaniu potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy), a 1 mln 815 tys. zł na zadania o charakterze lokalnym – to więc po 165 tys. zł dla każdej dzielnicy (Bielszowice, Bykowina, Chebzie, Czarny Las, Godula, Halemba, Kochłowice, Nowy Bytom, Orzegów, Ruda, Wirek). Wnioski, co najmniej 16-letni, mieszkańcy mogli składać do 17 czerwca, a już 9 sierpnia opublikowano wykaz zadań będących przedmiotem głosowania. Wśród nich znalazły się rudzkie miasteczko ruchu drogowego, budowa ścieżki rowerowej czy wybiegu dla psów. Głosowanie rozpocznie się od 5 i potrwa do 16 września. Każdy z uprawnionych mieszkańców będzie mógł zagłosować tylko raz, wskazując nie więcej, niż 1 zadanie o charakterze ogólnomiejskim oraz 2 różne zadania o charakterze lokalnym, także spoza dzielnicy, w której mieszka. Głosowanie odbywa się za pomocą kart do głosowania oraz za pośrednictwem platformy SEKAP (System Elektronicznej Komunikacji Administracji Publicznej).  Do 30 września nastąpi ogłoszenie wykazu zwycięskich projektów.

Siemianowice Śląskie

W Siemianowicach Śląskich już 15 lipca przedstawiono pozytywnie zweryfikowane projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2017. Łącznie mieszkańcy złożyli 71 projektów, podzielonych na trzy kategorie: projekty lokalne, projekty ogólnomiejskie  (miasto będzie podzielone na 18 obszarów) oraz Młodzieżowy Budżet Obywatelski. W kategorii projektów lokalnych, gdzie do rozdysponowania jest 1 mln 700 tys. zł, zweryfikowano pozytywnie 39 projektów. Znajdziemy tu głównie wnioski o remonty dróg, nowe parkingi oraz wybieg dla psów, czy nasadzenie osiedli ozdobnymi roślinami. W kategorii Ogólnomiejskiego Budżetu Obywatelskiego (500 tys. zł) znalazło się 8 propozycji, wśród nich: remont alejek w Lasku Bytkowskim oraz budowa tężni solankowej w okolicach stawu Rzęsa. W kategorii Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego wśród 12 pozytywnie zweryfikowanych propozycji szczególną uwagę przyciąga wniosek o stworzenie parku linowego na Przełajce. Dodatkowo mogą powstać siłownie pod chmurką, czy sala kinowa w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych przy ul. Budryka 2. Tu do wykorzystania jest 200 tys. zł. Które pomysły powinny zostać zrealizowane w Siemianowicach? Autorzy mogą przekonać niezdecydowanych mieszkańców do swojego pomysłu...tworząc wideoklip. Pomoc w tym zakresie oferuje tutejsze Biuro Rzecznika Prasowego. Filmy promocyjne poszczególnych projektów będą publikowane na stronie internetowej miasta oraz na facebooku. Mieszkańcy Siemianowic Śląskich będą głosować od 5 do 18 września.


Create your own infographics

Chorzów

W Chorzowie rozpoczęła się już czwarta edycja Budżetu Obywatelskiego. Tym razem mieszkańcy zdecydują na co wydać 2 mln 640 tys. zł. Kwota ta podzielona jest na osiem równych części, czyli po 330 tys zł dla każdego z ośmiu okręgów miasta: Maciejkowice, Chorzów Stary, Cwajka, Chorzów II, Centrum, Klimzowiec, Chorzów Batory I oraz Chorzów Batory II. Wnioski z propozycjami można składać od 1 do 15 września. W tym czasie dobędą się spotkania informacyjne we wszystkich dzielnicach. Na nich chorzowianie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo wypełnić wniosek i jak skutecznie promować swój pomysł, a przez to namówić sąsiadów do głosowania. To rozpocznie się 3 i potrwa do 14 października. Wyniki - 8 wyłonionych inwestycji poznamy pod koniec października, a ich realizacja nastąpi w 2017 roku.

Świętochłowice

W naszym zestawieniu chcieliśmy ująć także najmniejsze miasto na prawach powiatu. Niewiadomo jednak jeszcze, jaką kwotę świętochłowicki magistrat przeznaczy w 2017 roku na budżet obywatelski. Obecnie trwa realizacja inwestycji wybranych w ramach tegorocznego głosowania, a mieszkańcy mieli do rozdysponowania pół miliona (po 100 tys. na każą z pięciu dzielnic). Mieszkańcy mogli oddać głos na ankiecie papierowej, wybierając jeden pomysł z zaproponowanych. Wówczas najwięcej - bo 1324 głosy - zdobył pomysł mieszkańców Chropaczowa, czyli instalacja monitoringu zewnętrznego i wewnętrznego na terenie obiektów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Gustawa Morcinka przy ul. Armii Ludowej.

Jakie pomysły zostaną zrealizowane w ramach BO 2017? To się jeszcze okaże. W końcu naszą wyobraźnię ogranicza tylko budżet.

Weronika Grychtoł

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.