Budżet obywatelski Międzyrzecza. Na co można wydać pół miliona złotych?

Czytaj dalej
Dariusz Brożek

Budżet obywatelski Międzyrzecza. Na co można wydać pół miliona złotych?

Dariusz Brożek

Chcesz latarnię na osiedlu albo ławkę? Zbierz podpisy sąsiadów, napisz wniosek i powalcz o pieniądze z budżetu obywatelskiego.

- Bardzo podoba mi się ten projekt. Mieszkańcy powinni mieć wpływ, na co są wydawane pieniądze z budżetu. W końcu najlepiej wiemy, jakie są nasze potrzeby - mówi międzyrzeczanin Jan Dalkowski.

Myślicie podobnie? To do dzieła! Ze strony internetowej gminy już można pobierać wzory wniosków. Wypełnione urząd będzie przyjmował od 15 marca do 15 kwietnia, a więc jest jeszcze trochę czasu, żeby wszystko dokładnie przygotować. Wniosek będzie mógł złożyć pełnoletni mieszkaniec gminy Międzyrzecz, a jednym z warunków jest zebranie pod propozycją co najmniej dziesięciu głosów poparcia. Kolejnym etapem będzie weryfikacja wniosków przez urzędników. Do 10 maja poznamy listę zakwalifikowanych propozycji, a od 15 maja do 5 czerwca będzie trwało głosowanie. Wyniki zostaną ogłoszone do 7 lipca.

Remigiusz Lorenz: Inwestycje, które uzyskają największe poparcie mieszkańców, zostaną zrealizowane w 2017 roku. Budżety obywatelskie będziemy kontynuować także w następnych latach.

Przypomnijmy, mieszkańcy mają „do wydania” 500 tys. zł. Na co mogą je przeznaczyć? - Na przykład na zamontowanie ławki lub lampy przy ich bloku, huśtawki na placu zabaw czy na wyremontowanie chodnika - wyjaśnia rzeczniczka urzędu miejskiego Patrycja Klarecka - Haładus.

Inwestycje podzielono na dwie kategorie: do 15 tys. zł i do 100 tys. zł.

W przypadku dużych projektów za zaproponowane 100 tys. zł można wyremontować kawałek drogi, zrobić parking czy chodnik. - Ja sam chętnie wnioskowałbym o parking obok mojego bloku - mówi Edward Nowak.

Budżet obywatelski Międzyrzecza. Na co można wydać pół miliona złotych?
Dariusz Brożek To pierwszy budżet obywatelski gminy. Burmistrz Remigiusz Lorenz i Ewelina Izydorczyk - Lewy już zachęcają do głosowania.

Urny do głosowania - gdy już się ono zacznie - będą choćby w urzędzie miejskim, szkołach, domu kultury czy pływalni (tam też będą wyłożone karty do głosowania). Każdy dorosły mieszkaniec będzie mógł oddać po dwa głosy: jeden na któryś z małych projektów do 15 tys. zł i kolejny na duży projekt do 100 tys. zł.

Dariusz Brożek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.