Szymon Kozica

Budżet obywatelski. Na co można przeznaczyć pieniądze? Które lubuskie gminy mają taki budżet?

Na boisku, które powstało w ramach budżetu obywatelskiego, grają futboliści amerykańscy Watahy Zielona Góra Fot. Mariusz Kapała Na boisku, które powstało w ramach budżetu obywatelskiego, grają futboliści amerykańscy Watahy Zielona Góra
Szymon Kozica

Boisko do futbolu amerykańskiego, stołówka w III LO w Zielonej Górze, ogródek dydaktyczny przy SP nr 12, minikompleks lekkoatletyczny przy Zespole Szkół Budowlanych w Gorzowie, wiata piknikowa przy świetlicy wiejskiej w Rozłogach. Wszystkie powstały dzięki budżetom obywatelskim, czyli pieniądzom, o których przeznaczeniu decydowali w głosowaniu mieszkańcy tych miejscowości. Takich inwestycji jest i będzie coraz więcej. W naszym województwie już 16 gmin prowadzi budżet obywatelski.

W całej Polsce budżet obywatelski prowadzi około 20 procent wszystkich gmin, w tym niemal wszystkie duże miasta. W prawie 400 miejscowościach to ich mieszkańcy decydują o inwestycjach, które następnie finansuje i realizuje samorząd. Z roku na rok rośnie też kwota, jaką samorządy przeznaczają do budżetu obywatelskiego. W całym kraju jest to ponad 300 mln złotych rocznie. W Zielonej Górze w tym roku jest to 6 mln zł, w Gorzowie Wlkp. 5,73 mln zł, a na przykład w niewielkiej Kargowej 150 tys. zł.

Lepsza przestrzeń wokół nas

Jakie inwestycje są realizowane? Skwerki, parki i ławki, zajęcia kulturalne i dla seniorów, domki dla wolno żyjących zwierząt, oświetlenie ulic i monitoring, zajęcia sportowe dla najmłodszych, siłownie pod chmurką i parki linowe, bezpieczne przejścia dla pieszych i drogi rowerowe, a nawet wyposażenie biblioteki czy aplikacje turystyczne - w całym kraju tysiące świetnych pomysłów dla poprawy życia są rokrocznie zgłaszane i głosowane w gminach. Część z nich po zwycięstwie zostaje zrealizowana, zmieniając rzeczywistość żyjących wokół ludzi. Z budżetu obywatelskiego korzystają i stowarzyszenia artystyczne czy sportowe, i nieformalne grupy mieszkańców czy rodziców. Każda osoba i grupa ma równe szanse, aby jej pomysł został zrealizowany dzięki samorządowym funduszom.

W większości gmin każdy może zgłosić pomysł do realizacji. Potem wystarczy namówić okolicznych mieszkańców do głosowania - i cieszyć się z realizacji.

Jaka jest skala? W 2017 roku w całej Polsce zagłosowało blisko 2 miliony osób. To niemal 10 procent mieszkańców tych miejscowości. Zgłoszonych zostało ponad 17 tysięcy pomysłów.

Budżet Alert

W każdej gminie zasady zgłaszania pomysłów, kwoty, warunki głosowania czy terminy są inne - decyduje o tym sam samorząd. Wszystkie te informacje zebraliśmy w serwisie budzetalert.pl, który opracowują m.in. dziennikarze „Gazety Lubuskiej” i innych tytułów Polska Press Grupy. Dysponując redakcjami w całym kraju, będziemy w serwisie budzetalert.pl przedstawiać projekty, inspirować i umożliwiać dyskusję i znalezienie sojuszników w lokalnej społeczności. Nasi dziennikarze będą także monitorować realizację projektów i transparentność budżetów obywatelskich.

W serwisie budzetalert.pl możesz sprawdzić między innymi:

Działaj!

To jednak nie wszystko. W serwisie budzetalert.pl dajemy Ci możliwość bezpłatnego opublikowania i promowania swojego pomysłu. Możesz po prostu opisać, jaka inwestycja powinna zostać Twoim zdaniem zrealizowana w okolicy, dodać zdjęcia, oznaczyć punkt na mapie. Następnie, jeszcze przed oficjalnym głosowaniem, zbudować poparcie mieszkańców - udostępnić pomysł na Facebooku czy Twitterze, a nawet wydrukować ulotkę gotową do zawieszenia w gablocie w szkole czy na klatce schodowej.

Jeśli nie masz swoich pomysłów, możesz przeglądać te dodane przez innych mieszkańców - lub sprawdzić sąsiednie gminy. Choć oficjalne głosowanie zawsze prowadzone jest przez samorządy, pomysły można popierać już w obrębie samego serwisu budzetalert.pl i dzięki temu sprawdzić, czy mają szansę w prawdziwym głosowaniu.

Nasi dziennikarze za pomocą serwisu będą także przyjmować zgłoszenia dotyczące nieprawidłowości w gospodarowaniu samorządowymi pieniędzmi bądź przy realizacji projektów. Na stronie znajdziesz formularze kontaktowe.

Razem z nami możesz zmieniać na lepsze swoje najbliższe otoczenie. Sprawdź budzetalert.pl, znajdź swoją gminę i działaj!

Szymon Kozica

Z „Gazetą Lubuską” jestem związany od lipca 2000 roku - wtedy przyszedłem na praktyki do Działu Sportowego. Pracuję w redakcji w Zielonej Górze. Interesuję się sportem, ze szczególnym uwzględnieniem lekkiej atletyki i żużla, a także tym, co dzieje się w Zielonej Górze. Uwielbiam żywe lekcje historii, czyli wspomnienia Czytelników pochodzących z Kresów i nie tylko z Kresów. Czas wolny chętnie spędzam z książką w ręku. Moim ulubionym autorem jest Gabriel García Márquez, który o sobie mówił tak: „W gruncie rzeczy nie jestem ani nie będę nikim więcej niż jednym z szesnaściorga dzieci telegrafisty z Aracataki”.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.