Budżet obywatelski w Częstochowie. Domki dla bezpańskich kotów, budki dla nietoperzy

Czytaj dalej
Fot. janusz strzelczyk
Janusz Strzelczyk

Budżet obywatelski w Częstochowie. Domki dla bezpańskich kotów, budki dla nietoperzy

Janusz Strzelczyk

To już piąta edycja budżetu obywatelskiego w Częstochowie. Zakończono głosowanie, wybrano projekty do realizacji.

Do wydania w przyszłym roku z częstochowskiego budżetu obywatelskiego jest 9 milionów 468 tysięcy 489 zł, w tym na zadania o charakterze ogólnomiejskim 2 367 122 zł, na zadania o charakterze dzielnicowym 7 milionów 101 tysięcy 367 zł.

W tym roku głosowało prawie 20 tysięcy osób, to jest 10 proc. uprawnionych do głosowania. To mniej niż w ubiegłym roku, ale tym razem nie można było oddawać głosu pocztą, ze względu na nieprawidłowości w przeszłości.

Największa frekwencja była w dzielnicy Kiedrzyn - prawie 19 proc. Za największą frekwencję jest bonus. W tym budżecie jest to ponad 135 tys. zł dodatkowych pieniędzy. Najniższa frekwencja była w dzielnicy Podjasnogórskiej - 5,35 proc.

Do realizacji, po głosowaniach zakwalifikowano 123 projekty, w tym 12 ogólnomiejskich i 111 dzielnicowych. W pierwszej trójce zadań ogólnomiejskich znalazły się: boisko typu Orlik, przy Szkole Podstawowej nr 54 za 1,2 miliona złotych, projekt “Jasne, że zwierzaki są ważne”, czyli dofinansowanie w wysokości prawie 600 tys. zł dla Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt na m.in. rozbudowę wybiegu dla psów i kotów, zakup stołów do pielęgnacji czworonogów, oraz remont filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Alei Pokoju.

Częstochowianie widać lubią zwierzęta bo w zadaniach dzielnicowych znalazły się np. domki dla wolnożyjących kotów (ma być dziesięć takich domków w mieście), czy budki dla owadów zapylających. W jednym z poprzednich budżetów obywatelskich były budki dla wiewiórek w parkach podjasnogórskich.

W trosce o środowisko i ekologię zagłosowano za budową domków dla nietoperzy. Te latające ssaki mają zjadać komory, żeby nie trzeba było robić oprysków w parkach.

Klub LKS Płomień Kuźnica Marianowa zdobył na tyle dużo punktów, że będzie mógł zakupić z budżetu obywatelskiego kosiarkę do trawy, typu traktorek. Z boiska korzystają piłkarze i rugbyści. Na Promenadzie im. Niemena, gdzie budowana jest z budżetu obywatelskiego tężnia, będzie grill, z czterema stanowiskami, meblami ogrodowymi.

Inny z pomysłów, który zdobył dużo głosów i zostanie zrealizowany, to instalacja dziesięciu defibrylatorów w Alei Najświętszej Maryi Panny. To główna arteria miasta, w okresie pielgrzymkowym przechodzą tam codziennie tysiące pątników.

Uznanie wśród głosujących zyskał też projekt rewitalizacji ścieżek nad częstochowskimi rzekami.

- Mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy, także bardzo młodzi, byli zaangażowani w głosowania i przygotowywanie projektów do budżetu obywatelskiego - mówi Agata Wierny, kierowniczka Referatu Partycypacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta w Częstochowie. - W dzielnicy Zawodzie chłopczyk w wieku mniej więcej 10 lat, chociaż sam nie mógł głosować, bo dolna granica wieku to 13 lat, tak aktywnie namawiał mieszkańców dzielnicy, że projekt budowy placu zabaw na Zawodziu będzie realizowany.

W Częstochowie jest prowadzona bardzo aktywna polityka informacyjna o zasadach funkcjonowania budżetu obywatelskiego. Prowadzone są profesjonalne szkolenia jak przygotowywać projekty, jak je zgłaszać i jak głosować.

Budżet alert

Janusz Strzelczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.