Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Piotr Sobierajski

Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej: nie było głosowania, lecz dialog. Gdzie się nie udało?

Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej: nie było głosowania, lecz dialog. Gdzie się nie udało? Fot. PAS
Piotr Sobierajski

Po raz pierwszy dąbrowianie nie głosowali na projekty w ramach budżetu obywatelskiego. Nie porozumieli się tylko w jednej dzielnicy - Błędowie.

Poznaliśmy szczegóły i wyniki nowego modelu Dąbrowskiego Budżetu Partycypacyjnego 2.0, z jakim zmierzyli się po raz pierwszy mieszkańcy Dąbrowy Górniczej w 2017 r. Piąta edycja budżetu obywatelskiego i podział 8 mln zł były bowiem oparte nie na rywalizacji i głosowaniu, ale dialogu. Ten miał zapobiec niezdrowej rywalizacji, a przede wszystkim powielaniu się pomysłów.

Czy to się udało? Wiele wskazuje na to, że tak. To właśnie mieszkańcy w drodze dyskusji wypracowali projekty do realizacji w swoich dzielnicach. Do porozumienia nie doszli tylko w jednej z 35 dzielnic, a więc Błędowie, gdzie trzeba było w drodze głosowania wybrać zwycięski pomysł. Pod głosowanie trafiły dwa projekty: Chodnik przy ulicy Jesionowej - etap I oraz Remiza OSP i miejsce spotkań, jako projekty połączone. Błędowianie wybrali ten drugi projekt, na który swój głos oddało 319 osób. W sposób tradycyjny na ten projekt głosowało 280 osób a drogą internetową 39. Za budową chodnika opowiedziało się 171 osób. W sposób tradycyjny głosowało tu 128 osób a drogą internetową 43.

Wszystko zaczęło się tymczasem od zgłaszania pomysłów przez mieszkańców, nad którymi pracowali potem wspólnie z 8 animatorami w poszczególnych dzielnicach.

- Animatorzy są mieszkańcami Dąbrowy Górniczej, ale oczywiście nie mogli być zaangażowani bezpośrednio w swojej dzielnicy, by nie zostać posądzonymi o to, że będą sprzyjać jakimś konkretnym projektom - mówi Anna Karłowska z Fundacji Napraw Sobie Miasto, która współpracuje z dąbrowskim samorządem przy realizacji budżetu obywatelskiego. - Przygotowywaliśmy dokładnie animatorów do roli, jaką mają pełnić. Mieliśmy dla nich materiały, musieli też wcześniej pokazać, jak zachowają się w konkretnej sytuacji. Mieli spojrzeć z mieszkańcami na dzielnicę niejako z góry, by wskazać jakie są jej mocne i słabe strony. Czego naprawdę brakuje, co jest potrzebne i przydatne - dodaje.

W dalszej części:

 • Ile projektów zgłoszono do tegorocznej edycji
 • Ile spotkań negocjacyjnych zaplanowano
 • Jakie projekty i o jakiej wartości wybrano
Pozostało jeszcze 44% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Piotr Sobierajski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Beata i Bajm 40-lecie

Wykup dostęp do prenumeraty DZ+ i odbierz bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

200,00 358,00

Tylko teraz! Prenumerata cyfrowa na 180 dni + bilety dla 2 osób na koncert Beata i Bajm 40-lecie

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.