Budżet obywatelski w Katowicach: rekordowa frekwencja [INFOGRAFIKA]

Czytaj dalej
Fot. Arc
Olga Krzyżyk

Budżet obywatelski w Katowicach: rekordowa frekwencja [INFOGRAFIKA]

Olga Krzyżyk

Mieszkańcy Katowic głosowali na projekty zgłoszone do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego. To już trzeci raz, jak katowiczanie mogą sami decydować co powinno być zrobione w mieście. W tym roku w głosowaniu wzięło udział ponad 30 tysięcy osób. To rekordowa frekwencja. Przypomnijmy, że w 2015 roku na projekty z budżetu obywatelskiego głosowało o 13 tysięcy osób mniej.

Mieszkańcy Katowic głosowali na wybrane projekty od 19 do 25 września. W tym toku po raz pierwszy można było głosować za pomocą internetu. W sumie w głosowaniu wzięło udział 30 010 osób z 247 635 uprawnionych do głosowania. Katowiczanie mogli głosować na maksymalnie 3 projekty lokalne (było ich łącznie 230) oraz trzy ogólnomiejskie (spośród 24). Łącznie do realizacji w 2017 wyłoniono 126 projektów lokalnych oraz trzy ogólnomiejskie.

Co jednak będzie realizowane w 2017 roku? Z zadań ogólnomiejskich mieszkańcy wybrali budowę tężni solankowej w parku Zadole, budowę boiska z trawy syntetycznej do piłki nożnej na osiedlu Witosa oraz zakup sprzętu ratowniczego dla OSP Kostuchna.

Mieszkanie za czytanie

Z kolei wśród zadań lokalnych wybranych do realizacji w 2017 jest m.in. utworzenia łącznie dziewięciu wypożyczalni rowerowych w Piotrowicach-Ochojcu (trzy stacje) i Ligocie-Panewnikach (sześć stacji), nowe punkty monitoringu w mieście - w Śródmieściu (na rogu il. Mikołowskiej i Kozielsiej, Kozielskiej i Wilimowskiego oraz Wilimowskiego i Raciborskiej), na Os. Paderewskiego i w Janowie.

To jednak nie koniec projektów, które mają zostać zrealizowane w 2017 roku. W Śródmieściu mają być stojaki rowerowe, w Murckach na święta Bożego Narodzenia ma być ładna iluminacja, natomiast w Piotrowicach ma powstać miasteczko rowerowe. Co więcej wyłonione też takie zadania jak: ścieżka przyrodniczo-edukacyjna „Przyroda nad Kłodnicą, czyli Szlakiem Dzika”, renowacja „Róż Nikiszowca”, festyn integracyjny w Podlesiu, renowacja ścieżki przy stawie Łąka, strefa fitness przy stawie Łąka, strefa aktywności lokalnej i siłownia plenerowa w Kokocińcu oraz miejsce wypoczynku i rekreacji dla dzieci i dorosłych na skwerze Oszka na osiedlu Tysiąclecia.

Untitled chart
Create your own infographics

- Cieszę się, że katowiczanie wiedzą, że głosując podejmują realne decyzje dotyczące tego, co może powstać w ich dzielnicach i mieście. Dzięki temu chętniej też angażują się w życie Katowic. To doskonały sposób budowania społeczeństwa obywatelskiego – dodaje prezydent Krupa.

W tym roku katowiczanie chętnie głosowali na projekty do budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że frekwencja wyniosła 12,12 procent. To z jednej strony mało, bo frekwencja nie jest ta zbyt wysoka. Z drugiej jednak strony to rekord. Dla porównania, w pierwszej edycji budżetu obywatelskiego głosowało 4,4 procent uprawnionych (11 256 osób), a w drugiej 6,77 procent (17 005 osób).

Untitled chart
Create column charts

- Wyższą frekwencję zawdzięczamy na pewno uruchomieniu możliwości głosowania przez Internet. Rok temu wpłynęło do nas od mieszkańców wiele wniosków w tej sprawie i postanowiliśmy pozytywnie się do nich odnieść. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Wielu znajomych mówiło mi, że głosowanie było szybkie, łatwe i dogodne dla każdego – mówi prezydent Marcin Krupa.

Według statystyk najczęściej głosowały kobiety, które stanowiły aż 57 procent wszystkich głosujących (17 073 osób). Wiadomo także, że najwięcej osób poszło na głosowanie w wieku od 25 do 50 lat. W tym przedziale wiekowym głosowało aż 51 procent osób. Kolejna liczna grupę wiekową stanowią mieszkańcy po 50 roku życia - 39 procent (11 527). Młodzi katowiczanie niechętnie oddawali swój głos na projekty z budżetu obywatelskiego. W wieku od 18 do 24 lat głosowało tylko 8 procent osób (2 485), a poniżej 18 roku życia – 2 procenty (583).

Untitled chart
Create your own infographics

- Frekwencja mocno się różniła w poszczególnych dzielnicach Katowic. Najchętniej głosowali mieszkańcy jednostek pomocniczych Janów-Nikiszowiec, Dąbrówki Małej oraz Murcek. Najniższą frekwencję, podobnie jak rok temu, zanotowało Śródmieście - sprawdza Maciej Stachura, naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Zobaczmy wybrane dzielnice, w których najwięcej mieszkańców Katowic zdecydowało się wziąć udział w głosowaniu w ramach budżetu obywatelskiego. Przypomnijmy, że na projekty mogły glosować osoby zameldowane w Katowicach, które ukończyły 16 lat. Łącznie do realizacji na wybrane pomysły przeznaczono kwotę w wysokości 20 milionów złotych.

Untitled chart
Create column charts

Nie we wszystkich dzielnicach Katowic mieszkańcy jednak głosowali z chęcią. Najniższą frekwencja była w Śródmieściu. Co prawda w zeszłym roku było ona niższa o 1,78 procent, jednak i tak była bardzo niska. Oto wybrane dzielnice miasta, gdzie procentowo głosowało najmniej osób.

Untitled chart
Create column charts

Zadania, który zostały przyjęte do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego mają zostać wykonane z 2017 roku. Oprócz wspomnianych wcześniej projektów, katowiczanie wybrali także budowę miejsc parkingowych wraz z restrukturyzacją trawnika przy placu Rostka, osadzenie kamienia granicznego upamiętniającego historyczną granicę Ligoty i Brynowa, przebudowę i adaptację pomieszczenia pod nowoczesną pracownię multimedialno-edukacyjnąw MDK „Bogucice-Zawodzie” wraz z jej wyposażeniem oraz strefę aktywnego wypoczynku „street workout” w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec.

Olga Krzyżyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.