Budżet obywatelski w powiecie zawierciańskim. Łazy, Zawiercie, Ogrodzieniec

Czytaj dalej
Fot. Paulina Musialska
Paulina Musialska

Budżet obywatelski w powiecie zawierciańskim. Łazy, Zawiercie, Ogrodzieniec

Paulina Musialska

W 2019 roku trzy gminy z powiatu zawierciańskiego planują utworzenie budżetu obywatelskiego. To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy sami będą mogli zdecydować, na co zostaną wydane pieniądze.

Budżety obywatelskie stają się coraz bardziej popularne. Na takie rozwiązanie decyduje się prawie każde większe miasto w województwie. Do tej pory w powiecie zawierciańskim pionierem w tym zakresie były Łazy, które po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadziły w 2017 roku. Pierwsza edycja dotyczyła całej gminy.

- W drugiej zdecydowaliśmy się na zawężenie terenu do samego miasta. Sołectwa mają do wykorzystania pieniądze z funduszu sołeckiego i z nich mogą realizować zadania. Miasto Łazy nie ma takich możliwości - mówi Ilona Pelon, sekretarz gminy Łazy.

W 2019 roku gmina Łazy planuje trzecią edycję budżetu obywatelskiego. Podobnie jak rok temu do dyspozycji będzie 70 tysięcy złotych.

- Mamy już zabezpieczone środki na ten cel. Budżet obywatelski rozpoczniemy w pierwszym kwartale 2019 roku. W styczniu rada miejska będzie głosować nad zmienionym projektem uchwały w tej sprawie - dodaje Ilona Pelon.

Na przełomie lutego i marca ma ruszyć zgłaszanie projektów i głosowanie nad nimi. Dwa lata temu zrealizowano cztery projekty: budowę nowego placu zabaw na Młynku, rewitalizację źródełka w Skałbani, zagospodarowanie terenu wokół kapliczki w Turzy, renowacja Groty Matki Boskiej w Wiesiółce. Rok temu wygrał projekt dotyczący uporządkowania miejsc postojowych i utwardzania poboczy przy ulicy Wyzwolenia w Łazach.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Paulina Musialska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.