Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Budżet obywatelski w powiecie zawierciańskim. Łazy, Zawiercie, Ogrodzieniec

Czytaj dalej
Fot. Paulina Musialska
Paulina Musialska

Budżet obywatelski w powiecie zawierciańskim. Łazy, Zawiercie, Ogrodzieniec

Paulina Musialska

W 2019 roku trzy gminy z powiatu zawierciańskiego planują utworzenie budżetu obywatelskiego. To dobra wiadomość dla mieszkańców, którzy sami będą mogli zdecydować, na co zostaną wydane pieniądze.

Budżety obywatelskie stają się coraz bardziej popularne. Na takie rozwiązanie decyduje się prawie każde większe miasto w województwie. Do tej pory w powiecie zawierciańskim pionierem w tym zakresie były Łazy, które po raz pierwszy budżet obywatelski wprowadziły w 2017 roku. Pierwsza edycja dotyczyła całej gminy.

- W drugiej zdecydowaliśmy się na zawężenie terenu do samego miasta. Sołectwa mają do wykorzystania pieniądze z funduszu sołeckiego i z nich mogą realizować zadania. Miasto Łazy nie ma takich możliwości - mówi Ilona Pelon, sekretarz gminy Łazy.

W 2019 roku gmina Łazy planuje trzecią edycję budżetu obywatelskiego. Podobnie jak rok temu do dyspozycji będzie 70 tysięcy złotych.

- Mamy już zabezpieczone środki na ten cel. Budżet obywatelski rozpoczniemy w pierwszym kwartale 2019 roku. W styczniu rada miejska będzie głosować nad zmienionym projektem uchwały w tej sprawie - dodaje Ilona Pelon.

Na przełomie lutego i marca ma ruszyć zgłaszanie projektów i głosowanie nad nimi. Dwa lata temu zrealizowano cztery projekty: budowę nowego placu zabaw na Młynku, rewitalizację źródełka w Skałbani, zagospodarowanie terenu wokół kapliczki w Turzy, renowacja Groty Matki Boskiej w Wiesiółce. Rok temu wygrał projekt dotyczący uporządkowania miejsc postojowych i utwardzania poboczy przy ulicy Wyzwolenia w Łazach.

Pozostało jeszcze 53% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paulina Musialska

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.