Budżet obywatelski województwa śląskiego. Częstochowa też chce brać udział w tworzeniu budżetu

Czytaj dalej
Bartłomiej Romanek, JS

Budżet obywatelski województwa śląskiego. Częstochowa też chce brać udział w tworzeniu budżetu

Bartłomiej Romanek, JS

Częstochowa od kilku lat ma swój miejski budżet obywatelski, ale mieszkańcy chcą również uczestniczyć w tworzeniu nowego budżetu obywatelskiego województwa śląskiego.

W środę 1 sierpnia mieszkańcy Częstochowy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, a także miasta, uczestniczyli w specjalnym spotkaniu dotyczącym budżetowi obywatelskiemu województwa śląskiego, które odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Agape. W sumie w całym naszym województwie latem odbędzie się 30 otwartych spotkań we wszystkich częściach województwa śląskiego. Będzie okazja do porozmawiania o tym, jak mógłby wyglądać budżet partycypacyjny realizowany w ramach całego regionu. Akcja jest częścią projektu „Decydujmy razem! Budżet obywatelski Województwa Śląskiego”, wspólnego przedsięwzięcia Stowarzyszenia Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS) z Rybnika oraz Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych z Katowic. Działania są dofinansowane z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego w ramach realizacji zadania publicznego.

Konsultacje

Właśnie odbywamy spotkania konsultacyjne w tej sprawie, w powiatach, gminach, m.in. w Częstochowie. Zaplanowaliśmy 30 takich spotkań – mówi Piotr Dominik z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, który wczoraj prowadził spotkanie.

– Podczas konsultacji omawiane są takie sprawy, jak selekcja wniosków zgłaszanych do budżetu obywatelskiego czy sposób głosowania. Wspólne budżety mogą tworzyć np. powiaty. Już są takie doświadczenia w woj. łódzkim, opolskim czy małopolskim. Budżety wojewódzkie mają przyszłość w kontekście zmian w ustawie o samorządzie. Budżety samorządowe będą obowiązkowe dla gmin.

Budżety wojewódzkie będą mogły służyć realizacji pomysłów o większej skali. Pierwszy budżet województwa śląskiego ma mieć, według urzędu marszałkowskiego, charakter pilotażowy.

Piotr Dominiak przyznaje, że podczas pracy nad mechanizmem stara się czerpać inspiracje z rozwiązań zastosowanych w innych województwach, ale jak podkreśla najważniejsze dla nas jest to, aby system odpowiadał przede wszystkim na potrzeby mieszkańców naszego region, który jest przecież mocno zróżnicowany, zarówno pod względem kulturowym, ale i gospodarczym.

W dalszej części:

 • Kiedy zarząd województwa zatwierdzi projekt
 • Ile pieniędzy będzie do rozdania
 • Gdzie jeszcze będą spotkania konsultacyjne
Pozostało jeszcze 46% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek, JS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.