Budżet Radomina z inwestycjami

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
PWYS

Budżet Radomina z inwestycjami

PWYS

Na ostatniej sesji Rady Gminy Radomin, radni przyjęli budżet na rok 2016. Gmina planuje zainwestować w drogi oraz przydomowe oczyszczalnie.

Głównym punktem ostatniej w tym roku sesji rady gminy Radomin było głosowanie w sprawie budżetu na 2016 rok. Po zapoznaniu się z uchwałą radni przyjęli budżet.

- Gmina zamierza osiągnąć dochody w kwocie prawie 12 milionów złotych. Wydatki wyniosą zaś 11,7 miliona złotych. Nadwyżka, która zostanie wypracowana ma zostać przeznaczana na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów - podkreśla Piotr Wolski, wójt gminy Radomin.

Inwestycje w drogi

Jeśli chodzi o inwestycje, to gmina zamierza najwięcej wydać na modernizację gminnych dróg - około 1,6 miliona złotych.

- W przyszłym roku planujemy modernizację prawie ośmiu kilometrów dróg - dodaje wójt gminy Radomin. - Nowa nawierzchnia pojawi się na odcinkach Płonne - Łubki, Płonne - Rodzone oraz Radomin - Piórkowo - Gaj. Inwestycje te zostaną przeprowadzone dzięki pozyskanym środkom z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych oraz Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i własnych środków. Dodatkowo przy szkole w Płonnem powstanie nowa nawierzchnia dzięki dotacji z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej.

Ponadto, wspólnie ze starostwem powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu, gmina ma zamiar wybudować chodnik przy drodze powiatowej z Szafarni do Płonnego. W nowym roku planowane jest także stworzenie projektu inwestycji dotyczącej budowy ścieżki pieszo - rowerowej z Radomina do Szafarni. Jest ona wpisana do strategii rozwoju powiatu. Rozpoczęcie prac, na pierwszym odcinku do Bocheńca, planowane jest na rok 2017.

Oczyszczalni ciąg dalszy

- W ciągu ostatnich lat w Radominie i okolicznych miejscowościach powstało ponad 300 przydomowych oczyszczalni - mówi Piotr Wolski.

- Planowaliśmy już zakończyć te prace, jednak mieszkańcy byli nadal zainteresowani tymi instalacjami. W związku z tym planujemy pozyskać dodatkowe wsparcie z Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na 40 oczyszczalni - dodaje.

W budżecie na 2016 rok znalazło się również zainstalowanie nawodnienia boiska sportowego w Radominie i wymiana drzwi garażowych w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Dulsku.

W ostatniej z miejscowości będzie także kopana nowa studnia głębinowa. Tym samym gmina zamierza uniknąć w przyszłości problemów z brakiem wody.

Na sesji i wcześniejszych spotkaniach komisji rady gminy, radni dyskutowali także o wieloletnich planach inwestycyjnych.

Plany na lata

Władze Radomina liczą bardzo na powiatową strategię i pozyskiwane dzięki niej środki. - Do powiatowej strategii wpisaliśmy termomodernizację budynku Szkoły Podstawowej w Radominie. Na ten cel zaplanowaliśmy w budżecie 275 tysięcy złotych. W kolejnych latach chcielibyśmy odnowić i ocieplić szkoły w Dulsku i Płonnem oraz gimnazjum.

W poprzednich latach gmina bardzo inwestowała również w wiejskie świetlice. W nowym roku także nie zabraknie działań w tym kierunku. W 2016 roku zaplanowano przygotowanie dokumentacji budowy świetlicy w Bocheńcu.

W kolejnych latach gmina zamierza natomiast inwestować w budynki w Piórkowie oraz Płonnem.

Autor: PWYS

PWYS

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.