Łukasz Olszewski

Budżet Rudy Śląskiej na 2020 rok. Brakuje pieniędzy, potrzebne oszczędności. To skutek m.in. wzrostu płacy minimalnej

Budżet Rudy Śląskiej na 2020 rok. Brakuje pieniędzy, potrzebne oszczędności. To skutek m.in. wzrostu płacy minimalnej
Łukasz Olszewski

Budżet Rudy Śląskiej na najbliższy rok będzie jednym z trudniejszych w historii miasta. Najmocniej odczują to kluby sportowe, które nie będą mogły liczyć na dofinansowanie w takich kwotach jak dotychczas. Sport w Rudzie Śląskiej nie jest jednak jedyną ofiarą tegorocznego budżetu. W dodatku skutki odczują również mieszkańcy.

- Przygotowując projekt budżetu miasta na obecny rok, stanęliśmy przed ogromnym wyzwaniem - tłumaczy Grażyna Dziedzic, prezydent miasta. - Jeszcze niedawno planowaliśmy, że w 2020 r. zrealizujemy inwestycje na poziomie 156 mln zł, jednak tak się nie stanie. Musieliśmy zrezygnować z wielu potrzebnych zadań i obniżyć budżet inwestycyjny do 67 mln zł. Poza tym radykalnie ograniczyliśmy wydatki bieżące.

Problemy finansowe miasta odkryją na własnej skórze mieszkańcy Rudy Śląskiej. Wraz z początkiem nowego roku o 2 grosze wzrosły stawki od nieruchomości za 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych. Również o 2 grosze wzrosła stawka podatku za 1 m2² powierzchni gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. O 56 gr wzrosła z kolei stawka podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Pomimo tego że w ten sposób do budżetu miasta wpłynie ponad milion złotych, mieszkańcy nie mogą jeszcze odetchnąć z ulgą. Do przestrzeni publicznej wrócił bowiem pomysł podniesienia kosztów za odbiór odpadów komunalnych.

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Łukasz Olszewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.