Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Katarzyna Kapusta, Anna Dziedzic

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy przetarg unieważniono. Ogłoszono drugi

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy przetarg unieważniono. Ogłoszono drugi
Katarzyna Kapusta, Anna Dziedzic

Będzin ogłosił drugi przetarg na zagospodarowanie bulwarów Czarnej Przemszy. Pierwszy unieważniono, bo do przetargu nie stanęła żadna firma. Wprowadzono też zmiany w pierwotnej koncepcji tej inwestycji.

25 lipca 2018 ogłoszono drugi przetarg na zagospodarowanie bulwarów Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy został unieważniony, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma, która chciałaby zrealizować projekt. Pierwotna koncepcja opierała się też na założeniach, które musiały ulec zmianom ze względu na przepisy.

- Opracowana koncepcja opierała się na bardzo efektownych wizualizacjach i szkicach, które „w zderzeniu” z przepisami prawa oraz uwarunkowaniami geologicznymi i hydrologicznymi, musiały ulec pewnym korektom. Koncepcja zakładała, między innymi, zmianę linii brzegowej rzeki, na co ówczesny zarządca, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nie wyraził zgody - tłumaczy Kinga Wesołowska-Bodzek, rzeczniczka UM w Będzinie. - Właściciel terenu postawił warunek, że cała infrastruktura, która została zaplanowana na skarpach rzeki musi zostać możliwie jak najbardziej zlicowana z aktualnym profilem skarpy. Zaprojektowane konstrukcje na rzece muszą być zamontowane w sposób elastyczny, tak aby nie spowodowały utrudnienia w przepływie wód. Tego typu wymogi spowodowały konieczność wprowadzenia modyfikacji, które w naszej ocenie nie odbiegają daleko od przyjętych w koncepcji założeń - dodaje.

Przedmiotem przetargu jest obszar bulwarów nad Czarną Przemszą, obejmujący blisko 400 metrów kwadratowych powierzchni, znajdującej się na lewym brzegu rzeki. Inwestycja przewiduje utworzenie forum miejskiego, na który będą składały się odnowiony, istniejący plac oraz przylegająca strefa handlowo-gastronomiczna z miejscami do biesiadowania oraz budowa ciągów komunikacyjnych, w tym ścieżek rowerowych, alejek spacerowych wzdłuż rzeki zarówno na poziomie ulicy, jak również przy samym korycie. Zejście do alejki spacerowej znajdującej się przy lustrze wody wymaga budowy schodów, które również znalazły się w tym etapie realizacji. Ponadto przebudowa obejmuje powstanie strefy rekreacji z małą siłownią plenerową i niewielkim placem zabaw, a także oświetlenie parkowe i wzbogacenie zieleni.

Pozostałe elementy czyli zatoka teatralna, miejsca postojowe, kładki piesze, przystań wodna, iluminacja rzeki, uzupełnienie nasadzeń zieleni - będą zrealizowane w kolejnym etapie inwestycji, który zaplanowano na przyszły rok.

W dalszej części:

 • Co się natomiast zmieni w Sosnowcu
 • Plaża miejska w Będzinie
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

  już od
  2,46
  /dzień
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące wycofania zgody znajdziesz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Katarzyna Kapusta, Anna Dziedzic

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2018 Polska Press Sp. z o.o.