Katarzyna Kapusta, Anna Dziedzic

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy przetarg unieważniono. Ogłoszono drugi

Bulwary Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy przetarg unieważniono. Ogłoszono drugi
Katarzyna Kapusta, Anna Dziedzic

Będzin ogłosił drugi przetarg na zagospodarowanie bulwarów Czarnej Przemszy. Pierwszy unieważniono, bo do przetargu nie stanęła żadna firma. Wprowadzono też zmiany w pierwotnej koncepcji tej inwestycji.

25 lipca 2018 ogłoszono drugi przetarg na zagospodarowanie bulwarów Czarnej Przemszy w Będzinie. Pierwszy został unieważniony, ponieważ nie zgłosiła się żadna firma, która chciałaby zrealizować projekt. Pierwotna koncepcja opierała się też na założeniach, które musiały ulec zmianom ze względu na przepisy.

- Opracowana koncepcja opierała się na bardzo efektownych wizualizacjach i szkicach, które „w zderzeniu” z przepisami prawa oraz uwarunkowaniami geologicznymi i hydrologicznymi, musiały ulec pewnym korektom. Koncepcja zakładała, między innymi, zmianę linii brzegowej rzeki, na co ówczesny zarządca, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej nie wyraził zgody - tłumaczy Kinga Wesołowska-Bodzek, rzeczniczka UM w Będzinie. - Właściciel terenu postawił warunek, że cała infrastruktura, która została zaplanowana na skarpach rzeki musi zostać możliwie jak najbardziej zlicowana z aktualnym profilem skarpy. Zaprojektowane konstrukcje na rzece muszą być zamontowane w sposób elastyczny, tak aby nie spowodowały utrudnienia w przepływie wód. Tego typu wymogi spowodowały konieczność wprowadzenia modyfikacji, które w naszej ocenie nie odbiegają daleko od przyjętych w koncepcji założeń - dodaje.

Przedmiotem przetargu jest obszar bulwarów nad Czarną Przemszą, obejmujący blisko 400 metrów kwadratowych powierzchni, znajdującej się na lewym brzegu rzeki. Inwestycja przewiduje utworzenie forum miejskiego, na który będą składały się odnowiony, istniejący plac oraz przylegająca strefa handlowo-gastronomiczna z miejscami do biesiadowania oraz budowa ciągów komunikacyjnych, w tym ścieżek rowerowych, alejek spacerowych wzdłuż rzeki zarówno na poziomie ulicy, jak również przy samym korycie. Zejście do alejki spacerowej znajdującej się przy lustrze wody wymaga budowy schodów, które również znalazły się w tym etapie realizacji. Ponadto przebudowa obejmuje powstanie strefy rekreacji z małą siłownią plenerową i niewielkim placem zabaw, a także oświetlenie parkowe i wzbogacenie zieleni.

Pozostałe elementy czyli zatoka teatralna, miejsca postojowe, kładki piesze, przystań wodna, iluminacja rzeki, uzupełnienie nasadzeń zieleni - będą zrealizowane w kolejnym etapie inwestycji, który zaplanowano na przyszły rok.

W dalszej części:

 • Co się natomiast zmieni w Sosnowcu
 • Plaża miejska w Będzinie
Pozostało jeszcze 45% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Kapusta, Anna Dziedzic

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.