Bydgoszcz zastosuje się do wszystkich orzeczeń TK. Inne miasta idą jej śladem

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Mateusz Mazur

Bydgoszcz zastosuje się do wszystkich orzeczeń TK. Inne miasta idą jej śladem

Mateusz Mazur

Na wczorajszej sesji bydgoscy radni przyjęli stanowisko ws. wyroków Trybunału. Sprawie w najbliższym czasie chce przyjrzeć się wojewoda.

Już w ubiegłym tygodniu radni z Warszawy i Łodzi jako pierwsi zdecydowali, że zamierzają zastosować się do wszystkich orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Także tych, które nie zostały opublikowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Ich śladem poszedł samorząd Bydgoszczy, który zapowiedział, że utożsamia się z działaniami Łodzi i Warszawy.

- Każda jednostka, która działa w oparciu o przepisy prawa, musi mieć poczucie, że to prawo jest jasne, czytelne i stabilne i takie samo dla wszystkich - mówił nam Michał Sztybel, doradca Rafała Bruskiego.

Wczoraj podobną decyzję podjęli bydgoscy radni. Po burzliwej dyskusji i proteście ze strony PiS stanowisko zostało przyjęte.

„Rada Miasta Bydgoszczy będzie stosowała się przy podejmowaniu uchwał do wyroków Trybunału Konstytucyjnego bez względu na to, czy zostaną one opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” czy nie” - czytamy w piśmie.

W pozostałych miastach regionu dyskusja wokół sprawy z Trybunałem także trwa. Samorząd Inowrocławia wypowiada się w podobnym tonie jak Bydgoszcz.

- Przecież każdy obywatel, a tym bardziej organ władzy musi postępować zgodnie z prawem. O tym, co jest, a co nie jest zgodne z prawem w państwie demokratycznym decydują sądy, a nie organy władzy - mówi Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.

Toruńska rada miasta stanowiska opublikować nie planuje. Jej przewodniczący Marcin Czyżniewski uważa, że jest ona wolna od sporów politycznych. - Dyskusja nad sytuacją prawną wyroków Trybunału Konstytucyjnego w sytuacji, gdy nie dotyczą one bezpośrednio spraw naszego samorządu, mogłaby zmienić ten stan rzeczy - argumentuje Czyżniewski. - Być może dojdzie do sytuacji, w której kolejny wyrok Trybunału będzie dotyczył kwestii istotnych z punktu widzenia władz samorządowych i wówczas będziemy musieli podjąć decyzję co do jej ważności tak, by można było stosować w praktyce określone przepisy - dodaje przewodniczący.

Ewa Szczepańska, szefowa klubu radnych PO we Włocławku, powiedziała nam, że jej koledzy z partii przygotowują już stanowisko w sprawie stosowania się do wszystkich orzeczeń TK. - Przedstawimy je na najbliższej sesji - mówi.

Decyzji nie podjęli natomiast radni w Grudziądzu. - Na razie nikt nie rozmawiał ze mną na ten temat - twierdzi Arkadiusz Goszka, przewodniczący grudziądzkich radnych.

Stanowiskiem Bydgoszczy zajmie się wojewoda kujawsko-pomorski. - Zostanie ono przeanalizowane pod kątem zgodności z prawem - przyznaje Jarosław Jakubowski, rzecznik wojewody. W tej sprawie Mikołaj Bogdanowicz zwołał na dzisiaj konferencję prasową.

Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.