Bydgoszczanie cenią sobie
ruch w plenerze

Czytaj dalej
Fot. Dariusz Bloch
Małgorzata Pieczyńska

Bydgoszczanie cenią sobie
ruch w plenerze

Małgorzata Pieczyńska

Mieszkańcy coraz chętniej korzystają z urządzeń do gimnastyki, które pojawiają się w mieście dzięki środkom z Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Właśnie na osiedlu Wilczak - Jary otwarto nowy plac do street workoutu.

Nowe miejsce do ćwiczeń powstało między Kanałem Bydgoskim a ul. Nakielską, na wysokości ul. Wrzesińskiej. Autorem tego projektu jest klub Street Workout Bydgoszcz, z którego inicjatywy rok wcześniej podobne urządzenia zainstalowano także na placu Chełmińskim na Okolu. - Zapotrzebowanie na tę inwestycję było ogromne - mówi Jarosław Cholewczyński, przewodniczący Rady Osiedla Wilczak-Jary. - W tym miejscu mamy już siłownię zewnętrzną z sześcioma urządzeniami i plac zabaw. W ten sposób powstał fajny kompleks, w którym mieszkańcy aktywnie mogą spędzać czas. Marzy nam się, aby siłownię zewnętrzną wyposażyć jeszcze w urządzenia dla osób niepełnosprawnych oraz docelowo zainstalować tu monitoring i dodatkowe oświetlenie.

Sami mają oko na plac

Na placu do dyspozycji mieszkańców są ławeczki do ćwiczeń mięśni brzucha, drabinki poziome i pionowe, poręcze i rury gimnastyczne, uchwyty na drążku czy kółka gimnastyczne na linach. By zapewnić bezpieczeństwo osobom z nich korzystających, plac wyposażono w specjalną gumową nawierzchnię, która amortyzuje ewentualne upadki. Inwestycja zrealizowana w ramach BBO kosztowała 60 tys. zł.

Jak się okazuje, miejsca do aktywności fizycznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród bydgoszczan, także w innych dzielnicach miasta. Na pl. Chelmińskim na Okolu, gdzie oprócz placu zabaw i siłowni zewnętrznej, znajduje się także plac do street workoutu, obłożenie jest spore. - W miesiącach letnich praktycznie od rana do wieczora można tu spotkać młodych ludzi - mówi Jan Dopierała, przewodniczący Rady Osiedla Okole. - Na razie nie mieliśmy przypadku, aby wandale dewastowali to miejsce. Spora w tym zasługa chłopaków, którzy tu ćwiczą, bo sami pilnują, aby nikt nie zniszczył im urządzeń do ćwiczeń. Będziemy się jednak starali, aby w kolejnych latach zainstalować tu kamery, bo jak pokazuje przykład placu zabaw przy ul. Wrocławskiej, najskuteczniej odstraszają one chuliganów. To miejsce zyska też wkrótce oświetlenie, dzięki czemu na pewno zrobi się bezpieczniej.

Nową siłownię zewnętrzną zyskał też ostatnio Fordon.

- Powstała miesiąc temu u podnóża Góry Szybowników - mówi Jan Kwiatoń, przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon.- Jednocześnie oddany został tu do użytku także nowy plac zabaw. Cała inwestycja kosztowała prawie pół miliona złotych i realizowana była ze środków Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Siłownia zewnętrzna została wyposażona w urządzenia wykonane z solidnych materiałów i mamy nadzieję, że posłużą one mieszkańcom na lata.

Seniorzy też chcą ćwiczyć

Na osiedlu Tatrzańskim także przybywa siłowni na świeżym powietrzu. - Mamy je, m.in., przy ul. GOPR-u czy na skwerze integracyjnym przy ul. Witkiewicza - mówi Łukasz Wojnarowski, członek Rady Osiedla Tatrzańskie. - Jeszcze w tym roku powstanie kolejna przy ul. Tatrzańskiej. Do dyspozycji mieszkańców będą cztery potrójne zestawy do ćwiczeń, czyli w sumie 12 urządzeń. Będzie to część szerszego projektu pod nazwą „Skwer siła ciszy Mariampola”. W jego ramach, oprócz siłowni na świeżym powietrzu, wydzielona zostanie specjalna sfera ciszy. Mają tu powstać altana, stoliczki, ławeczka zakochanych w kształcie serca z pergolą i różami. Co ciekawe, zapotrzebowanie na siłownię zgłaszały głównie osoby powyżej 60. roku życia, które coraz chętniej korzystają z takich miejsc i licznie głosowały na ten projekt. Teraz czekamy już tylko na rozstrzygnięcie przetargu na wykonawcę.

W Bydgoszczy siłownie plenerowe znajdują się pod opieką Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Bydgoszczy. Wszelkie usterki można zgłaszać pod nr tel. 52 58-58-394 lub mailowo pod adresem [email protected]. Szkoły opiekują się wyłącznie tymi, które znajdują się na ich terenie.

- Od marca do października przeglądy urządzeń przeprowadzane są raz na tydzień. W okresie od listopada do lutego dwa razy w miesiącu - mówi Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy. - W razie usterek, naprawy dokonywane są na bieżąco. Jeśli wynikają one z wad produkcyjnych, usuwane zostają w ramach gwarancji. Gdy zaś powstają w efekcie na przykład aktów wandalizmu, dzieje się to w ramach umowy na utrzymanie obiektów rekreacyjno-sportowych w Bydgoszczy. Jeżeli koszty odnowienia są zbyt wysokie, to urządzenie wyłączamy z eksploatacji, a ewentualny zakup nowego może zostać zrealizowany w ramach programu Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego.

Małgorzata Pieczyńska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.