Paweł Smoliński

Bydgoszczanie też stworzą „Astorię”

Tak wyglądał z lotu ptaka teren „Astorii” przed zburzeniem obiektu, wybudowanego w 1962 roku. Fot. Fot. mapygoogle.pl/urząd miasta bydgoszczy Tak wyglądał z lotu ptaka teren „Astorii” przed zburzeniem obiektu, wybudowanego w 1962 roku.
Paweł Smoliński

Wkrótce zlecone zostanie przez miasto przygotowanie koncepcji związanej z zagospodarowaniem terenu przy nowym olimpijskim basenie „Astorii”.

Budowa olimpijskiej „Astorii” rozpocznie się jeszcze w tym roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 100 milionów złotych. Dzięki dobrej sytuacji finansowej miasta została ona skierowana do realizacji mimo uzyskania o połowę mniejszej od wnioskowanej dotacji ze środków Ministerstwa Sportu. Obecnie trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu na prace budowlane.

- Zostanie on ogłoszony jesienią. Zakończenie inwestycji planowane jest najpóźniej w ciągu trzech lat - wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. - Basen olimpijski „Astorii” będzie wykorzystywany przede wszystkim z myślą o treningach sportowych klubów pływackich, a także uczniów bydgoskich szkół. W nowym obiekcie będą mogły odbywać się zgrupowania klubów sportowych i różnego rodzaju zawody.

- Zależy mi na tym, by to miejsce nadal pełniło też funkcje rekreacyjne - podkreśla prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Dlatego zlecimy też przygotowanie koncepcji zagospodarowania terenów przyległych i wprowadzenie tam bogatej oferty rekreacyjnej. Podstawą jest funkcjonowanie basenu odkrytego, który ma pełnić funkcję miejskiego kąpieliska. Zależy mi, by ta przestrzeń spełniała jak najwięcej oczekiwań mieszkańców. Dlatego to, w jaki sposób ją wykorzystać, będzie przedmiotem dialogu z bydgoszczanami - zapowiada prezydent Bydgoszczy.

Szczegółowa koncepcja zagospodarowania tego terenu zostanie opracowana w ciągu najbliższych miesięcy. Jeszcze przed ogłoszeniem zamówienia miasto zbierze opinie i pomysły mieszkańców. Aby w sposób optymalny zagospodarować otoczenie przyległe do „Astorii” i bulwarów, uporządkowany zostanie też stan własnościowy sąsiadujących z nią działek. Wstępnie zakłada się stworzenie terenów rekreacyjnych od Astorii do ul. Unii Lubelskiej.

Urząd Miasta Bydgoszczy czeka na inspirujące zdjęcia i opisy.

- Na tak rozległej przestrzeni chcemy, by znalazło się miejsce dla każdego, gwarantowało jak najwięcej atrakcji i tętniło życiem także poza sezonem letnim. Na zgłoszenia bydgoszczan czekamy do końca wakacji pod adresem e-mailowym [email protected] - zachęca Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta.

Warto podkreślić, że na etapie prac budowlanych przy basenie olimpijskim realizowane będą roboty umożliwiające rozpoczęcie zagospodarowania części rekreacyjnej. Teren będzie odpowiednio uzbrojony i wyposażony w niezbędne dodatkowe przyłącza.

Przypomnijmy, że obiekt „Astorii” przy ul. Królowej Jadwigi powstał 55 lat temu. W zeszłym roku jego stan techniczny był tak zły, że w czerwcu powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nie zezwolił na dalszą eksploatację. W rezultacie kompleks sportowy powoli wygaszano. Rozwiązano umowy z pracownikami i firmami, które tu działały, a sportowcy dotychczas tu trenujący przenieśli się w inne miejsca. 1 lipca ub. r. zamknięto też krytą pływalnię, co wywołało spore niezadowolenie bydgoszczan.

Wiosną tego roku zaczęła rozbiórka obiektów przy ul. Królowej Jadwigi. Baseny oraz budynki starej „Astorii” zostaną kompletnie rozebrane do końca sierpnia.

Paweł Smoliński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.