Było kino, jest skwer, ma być parking. To niejedyna planowana zmiana w centrum Sosnowca [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Tomasz Szymczyk

Było kino, jest skwer, ma być parking. To niejedyna planowana zmiana w centrum Sosnowca [ZDJĘCIA]

Tomasz Szymczyk

Ostatnia przebudowa centrum Sosnowca miała miejsce stosunkowo niedawno. Prace wykonywano z okazji 100-lecia miasta w 2002 roku. Niebawem ma się jednak znów zmienić. Co dokładnie?

To do dzisiaj mógł być symbol Sosnowca. Zwłaszcza, że nie wchodził w oś dwupasmowej ulicy w centrum miasta. Cała fasada budynków za Sezamem z charakterystycznym budynkiem z kolumnami i jego sąsiadami mieściła m.in. słynne kino Zagłębie i restaurację Savoy. Niestety, decyzją ówczesnych władz stolicy Zagłębia, obiekty te zostały wyburzone, a działka po nich jest niezagospodarowana. Do dzisiaj.

Całkiem niedawno na działce tej powstać miała galeria handlowa. Spółka, która chciała ją budować proponowała, aby nowy obiekt nosił nazwę Galeria Zagłębiak. Budynek miał mieć cztery kondygnacje, w tym dwa piętra przeznaczone na handel, a dwa pod powierzchnie biurowe. Oferent zaproponował również przebudowę skrzyżowania ulic Piłsudskiego i 3 Maja tak, by była możliwość wjazdu do galerii również od strony Katowic. Planowa też, że do budynku będzie można także wejść z pobliskiego przejścia podziemnego. Na ścianie nowego obiektu miał się pojawić herb Sosnowca.

Skończyło się jednak na planach, bo do urzędu nie wpłynęły pieniądze za zakup działki, która znów zaczęła pełnić rolę rzadko sprzątanego zieleńca. Kolejnym pomysłem na zagospodarowanie działki jest budowa parkingu wielopoziomowego. Na razie władze miasta zleciły wykonanie programu funkcjonalno-użytkowego. Gdy będzie gotowy i będzie możliwe zlecenie tej inwestycji w formule projektuj i buduj, możliwa będzie jednak zmiana w planie. O ostatecznych rozmiarach nowego parkingu zdecyduje projektant. Wiadomo jednak, że ma mieć nie mniej niż 300 miejsc parkingowych. Ma być w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W połączeniu z dworcem kolejowym i przystankami komunikacji miejskiej będzie też pełnił funkcję centrum przesiadkowego. Być może towarzyszyć będzie mu niewielka część usługowa.

Budowa parkingu to jednak tylko namiastka tego, co dziać się ma w centrum Sosnowca. Czeka je bowiem prawdziwa rewolucja łącznie z przeniesieniem pomnika Jana Kiepury z Patelni na plac przed Dworcem PKP. Plac przed dworcem kolejowym ma więc szansę stać się swoistym rynkiem, którego - nie licząc rynku w Modrzejowie - w Sosnowcu nigdy nie było. Centralnym placem był jednak ten przy stacji. Przebudowa miasta z lat siedemdziesiątych wprowadziła w to miejsce dwupasmową jezdnię. Ostatnia przebudowa miasta na przełomie XX i XXI w. w ogóle zdegradowała centrum miasta do dziury w ziemi, która prowadzi do przejścia podziemnego na drugą stronę miasta. Praktycznie zlikwidowano też wówczas większość zieleni. W zamyśle władz Sosnowca plac przed dworcem kolejowym mógłby być miejscem, w którym organizowane byłyby miejskie imprezy.

Tomasz Szymczyk

Dziennikarz i redaktor Dziennika Zachodniego, aktualnie szef działu Śląsk. Piszę o najczęściej o kolei w województwie śląskim oraz historii Śląska i Zagłębia. Lubię spędzać aktywnie czas na rowerze lub na górskich szlakach. Jesienią obowiązkowy punkt tygodnia to grzybobranie. Zapraszam do kontaktu: [email protected], twitter: @SzymczykT

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.