Bartłomiej Romanek

Były starosta myszkowski zasiądzie na ławie oskarżonych

O szczegółach śledztwa poinformował prokurator Tomasz Ozimek O szczegółach śledztwa poinformował prokurator Tomasz Ozimek
Bartłomiej Romanek

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko byłemu staroście myszkowskiemu, Wojciechowi P., dotyczący złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych.

W lipcu 2011 roku Wojciech P. został starostą myszkowskim. Przepisy ustawy o samorządzie powiatowym nakładają na starostę obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego w terminie 30 dni od objęcia urzędu oraz corocznie w terminie do 30 kwietnia.

– Przepisy te stanowią również, że podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym skutkuje odpowiedzialnością karną. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, starosta nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek, a jeżeli przed dniem wyboru prowadził działalność, powinien jej zaprzestać w terminie trzech miesięcy – przypomina Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W lipcu 2011 roku oskarżony złożył oświadczenie majątkowe, w którym stwierdził, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Tymczasem podczas śledztwa ustalono, że sytuacja wyglądała w rzeczywistości inaczej. Wojciech P. na własny rachunek badał kandydatów na kierowców.

– Oświadczenia majątkowe o takiej samej treści w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej Wojciech P. złożył także w kwietniu 2012 roku i kwietniu 2013 roku. Oświadczenia te dotyczyły stanu na 31 grudnia 2011 roku i 31 grudnia 2012 roku – mówi prokurator Ozimek.

W dalszej części:

  • Jaką praktykę prowadził starosta
  • Ile orzeczeń sporządził w 2012 i 2013 roku
  • Afera taśmowa a lokalna polityka
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Bartłomiej Romanek

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.dziennikzachodni.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Dziennika Zachodniego online

20,00 40,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.