Bartłomiej Romanek

Były starosta myszkowski zasiądzie na ławie oskarżonych

O szczegółach śledztwa poinformował prokurator Tomasz Ozimek O szczegółach śledztwa poinformował prokurator Tomasz Ozimek
Bartłomiej Romanek

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie skierowała do Sądu Rejonowego w Myszkowie akt oskarżenia przeciwko byłemu staroście myszkowskiemu, Wojciechowi P., dotyczący złożenia niezgodnych z prawdą oświadczeń majątkowych.

W lipcu 2011 roku Wojciech P. został starostą myszkowskim. Przepisy ustawy o samorządzie powiatowym nakładają na starostę obowiązek złożenia oświadczenia majątkowego w terminie 30 dni od objęcia urzędu oraz corocznie w terminie do 30 kwietnia.

– Przepisy te stanowią również, że podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym skutkuje odpowiedzialnością karną. Zgodnie z przepisami ustawy o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne, starosta nie może prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek, a jeżeli przed dniem wyboru prowadził działalność, powinien jej zaprzestać w terminie trzech miesięcy – przypomina Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

W lipcu 2011 roku oskarżony złożył oświadczenie majątkowe, w którym stwierdził, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Tymczasem podczas śledztwa ustalono, że sytuacja wyglądała w rzeczywistości inaczej. Wojciech P. na własny rachunek badał kandydatów na kierowców.

– Oświadczenia majątkowe o takiej samej treści w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej Wojciech P. złożył także w kwietniu 2012 roku i kwietniu 2013 roku. Oświadczenia te dotyczyły stanu na 31 grudnia 2011 roku i 31 grudnia 2012 roku – mówi prokurator Ozimek.

W dalszej części:

 • Jaką praktykę prowadził starosta
 • Ile orzeczeń sporządził w 2012 i 2013 roku
 • Afera taśmowa a lokalna polityka
Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bartłomiej Romanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.