Bytom: 2 września tramwaje mają wrócić na ulicę Katowicką

Czytaj dalej
Fot. Fot Arkadiusz Gola / Polskapresse
red

Bytom: 2 września tramwaje mają wrócić na ulicę Katowicką

red

Jest szansa, że prawie po roku przerwy tramwaje wrócą na ul. Katowicką w centrum Bytomia. To część jednej z najpopularniejszych linii z Bytomia przez Chorzów do Katowic. Wykonawca zapewnił Tramwaje Śląskie, że ruch będzie mógł być wznowiony na początku września.

O tym, że remont ten trwa już stanowczo za długo, nie trzeba przekonywać nikogo. We wrześniu minie rok, odkąd tramwaje z kierunku Katowic nie dojeżdżają do centrum Bytomia. Jest jednak szansa, że jeszcze przed tą mało chlubną rocznicą uda się wznowić ruch.

- Mamy deklarację zarządu firmy NDI Sopot, że 2 września tramwaj przejedzie przez ul. Katowicką i tej wersji się trzymamy - mówi Bolesław Knapik, prezes Tramwajów Śląskich SA.

Od września ubiegłego roku tramwaje linii nr 6 i 19 od strony Katowic dojeżdżają tylko do pętli w dawnej zajezdni w Bytomiu-Łagiewnikach. Aby dojechać do centrum Bytomia, trzeba się przesiąść na autobus zastępczy. Na remontowanym odcinku przez dłuższy czas niewiele się działo. Prace ruszyły na dobre dopiero w tym roku.

- To fakt, że było dużo utrudnień, również terenowo-gruntowych, bo wystąpiły tam gliny plastyczne, które trzeba było zagęszczać. Potrzebne były dodatkowe warstwy, aby utwardzić ten teren. Wystąpiła też cała masa niezidentyfikowanych wcześniej kolizji. Nie mniej, i tak uważamy, że cała inwestycja trwa stanowczo za długo - przyznaje Bolesław Knapik.

Cierpliwość do inwestycji już dawno stracili mieszkańcy Katowickiej, którzy od prawie roku mają utrudniony dostęp i dojazd do swoich domów.

- To przecież tak krótki odcinek, że to nie do uwierzenia, że tyle czasu go remontują. To ile musiałyby trwać większe remonty? - dziwią się.

Większość prac koniecznych do tego, by wznowić ruch tramwajów na Katowickiej, została już zakończona tak jak remont gazociągu w rejonie ul. Zamenhoffa. Do wykonania zostało jeszcze m.in. ułożenie specjalnych płyt. Zapowiadane na początek września wznowienie ruchu tramwajów nie będzie jednak oznaczało końca wszystkich prac. Będą jeszcze bowiem trwały roboty brukarskie na chodnikach. Priorytetem jest jednak udostępnienie wyremontowanych torów dla tramwajów.

Przypomnijmy, że remont linii tramwajowej na ul. Katowickiej w Bytomiu polega również na dobudowie potrzebnego tutaj drugiego toru. Przy ul. Głębokiej powstanie też pierwszy na sieci TŚ przystanek typu wiedeńskiego.

red

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.