Tomasz Borówka

Bytom: co kryje plac Grunwaldzki? To mogą być mury zamku

Tak mógł wyglądać zaginiony zamek książąt bytomskich. Możliwe, że archeologowie odkryli pozostałości jego murów Fot. Grafika Elslavco/Wikipedia Tak mógł wyglądać zaginiony zamek książąt bytomskich. Możliwe, że archeologowie odkryli pozostałości jego murów
Tomasz Borówka

Cenne odkrycie archeologiczne w Bytomiu! Podczas prac ziemnych przy placu Grunwaldzkim ujrzały światło dzienne fragmenty nieznanych do tej pory, średniowiecznych murów. Prawdopodobieństwo, że to relikty dawnego bytomskiego zamku, jest znaczne. Miejsce, w którym przed wiekami wznosiła się ta budowla, stanowi zagadkę od lat już nurtującą archeologów i historyków.

Średniowieczny zamek, stanowiący niegdyś siedzibę bytomskich książąt piastowskich, nie istnieje już od wieków. Został rozebrany, a teren, który zajmował, pochłonęło rozbudowujące się miasto. Dokładniejsze informacje o tym, gdzie właściwie stał, nie przetrwały ani w miejskich dokumentach, ani w ludzkiej pamięci. Możliwe jednak, że jego ślady przechowała ziemia.

To nie fortyfikacje miejskie

Dowody przemawiające na korzyść hipotezy, że zamek znajdował się w rejonie dzisiejszego placu Grunwaldzkiego, pojawiły się w 2004 roku. Odkryto wtedy fragmenty murów oraz fosy. Ostatnie dni przyniosły kolejny, co najmniej równie ważny sukces. Nadzorujący roboty ziemne przy budowie ciepłociągu archeologowie z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu mieli okazję ponownie wkroczyć na tak ciekawie rokujący teren, potencjalnie skrywający definitywne rozwiązanie zagadki zamku. Opłaciło się.

Pozostało jeszcze 58% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Tomasz Borówka

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.