Bytom - miasto z wyjątkową, 760-letnią historią [DAWNIEJ I DZIŚ]

Czytaj dalej
Magdalena Nowacka-Goik

Bytom - miasto z wyjątkową, 760-letnią historią [DAWNIEJ I DZIŚ]

Magdalena Nowacka-Goik

Bytom - miasto wciąż pięknych, secesyjnych i modernistycznych budynków oraz pozostałości po zabytkach przemysłowych, takich jak Elektrociepłownia Szombierki czy szyb Krystyna. Także miasto kościołów, parków i wciąż pięknych placów z uroczymi fontannami. Miasto Opery Śląskiej i Muzeum Górnośląskiego.

Bytom w 2014 roku świętuje swoje 760-lecie. Górny Śląsk może czuć się dumny - to miasto jest o trzy lata starsze od Krakowa. I chociaż oczywiście trudno je porównywać z dawną stolicą Polski, może zachwycać.

Swój rozkwit przeżywał w końcu XIX wieku, który zaowocował tutaj boomem budowlanym. Mimo szkód górniczych, które mocno wpłynęły na obecny stan architektury miasta i sprawiły, że wiele z zabytkowych budynków popadło w ruinę, wciąż można tu znaleźć kamienice z bogatymi portalami, strojnymi fasadami i wyjątkowo ozdobną sztukaterią.

Bytomską secesję możemy podziwiać, oglądając np. budynek IV LO im. Bolesława Chrobrego z 1903 roku (na placu Sikorskiego, stąd popularna nazwa szkoły - "Sikorak"), szkoły przy placu Klasztornym 2 z 1911 roku czy willę najsłynniejszego chyba niemieckiego burmistrza Bytomia, Georga Bruninga, wybudowaną w 1901 roku przy alei Legionów 4.

Wciąż piękne kamienice zachowały się także na głównej ulicy w centrum - Dworcowej czy przy Rynku. Przykładem przepięknej, zabytkowej architektury jest właśnie odnawiany budynek Poczty Polskiej. Od początku mieściła się tu poczta. Ostatnio budynek stał jednak opuszczony. Teraz przeszedł w prywatne ręce i na szczęście jest odnawiany, oczywiście przy zachowaniu wszystkich szczegółów.

Warto też zajrzeć na plac Słowiański - tam również zobaczycie przepiękne budynki secesyjno-modernistyczne, lub na plac Akademicki z fontanną , zaprojektowaną w 1947 przez Józefa Sawickiego i Tadeusza Sadowskiego. Jak bardzo się zmieniło? Czym nadal zachwyca, a co już możemy oglądać tylko na archiwalnych zdjęciach? Zobaczcie.
Magdalena Nowacka-Goik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.