Bytom: Nowe tramwaje na Śląsku. Katarzynka czy Skarbek? [LINIA CZASU]

Czytaj dalej
Fot. Magdalena Nowacka - Goik
Magdalena Nowacka-Goik

Bytom: Nowe tramwaje na Śląsku. Katarzynka czy Skarbek? [LINIA CZASU]

Magdalena Nowacka-Goik

Nowe tramwaje typu Moderus Beta wkrótce wyjadą na trasę. Docelowo będzie ich dwanaście. Pełna nazwa - Moderus Beta MF 16 AC BD. Przyjechały z Poznania.

Już jutro dowiemy się, jakie imię będą nosiły nowiutkie, dwukierunkowe tramwaje, które tej jesieni wyjadą na śląskie trasy. Imię wybiorą sami pasażerowie, a ogłoszone to zostanie podczas sobotnich Dni Warsztatów Tramwajowych w Chorzowie. Punktualnie o godz. 15, zaplanowano oficjalną prezentację. W pierwszym etapie nadesłano ok. 300 mejli z propozycjami. Ostatecznie głosować można było na dwie. - Najczęściej wskazywanym imieniem był Paulek, jednak takie imię nosi jeden z zabytkowych wagonów typu N, obsługujący linię nr 38 w Bytomiu - mówi Andrzej Zowada, rzecznik prasowy TŚ.

- Z tego powodu nie mogliśmy brać go pod uwagę. Drugie pod względem popularności imię to Katarzynka i to imię zostało zakwalifikowane do etapu II konsultacji.- wyjaśnia. Jako drugie do wyboru podano Skarbka, czyli legendarnego ducha kopalni.

Wagon, który w Poznaniu przeszedł badania homologacyjne, został dostarczony do Bytomia za pomocą lawety. Producentem jest firma Modertrans Poznań Sp. z o.o . Sukcesywnie pojawiają się następne. Komplet, czyli tuzin, ma być dostarczony do końca października.

Na jakich trasach się pojawią? - To jeszcze nie jest ustalone. Dwukierunkowość wagonów daje duże możliwości wykorzystania wagonów np. w miejscach prowadzenia remontów, gdzie nie ma możliwości dojazdu do pętli - mówi Zowada. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że być może pojawią się na trasie "siódemki". Na pewno wagony stacjonować będą w zajezdniach w Bytomiu i Będzinie. Nowe tramwaje, dzięki systemu smarowania obrzeży kół , zapewniają cichą i komfortową jazdę. Na pokładzie wagonu znajduje się też rejestrator zdarzeń czyli tzw. czarna skrzynka.

Magdalena Nowacka-Goik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.