Bytom: Tak było, tak jest. Archiwalne zdjęcia miasta [TAK BYŁO, TAK JEST]

Czytaj dalej
Magdalena Nowacka-Goik

Bytom: Tak było, tak jest. Archiwalne zdjęcia miasta [TAK BYŁO, TAK JEST]

Magdalena Nowacka-Goik

Bytom się zmienia. Znikają zabytkowe kamienice, ale i część zostaje odnowiona. Dzisiaj zabieramy was w podróż może nie tak odległą – w lata 60 i 70 ubiegłego wieku. Przejdźcie się z nami ulicami Bytomia – w szczególności dzielnicy Rozbark i Śródmieścia. Zobaczcie, jak bardzo się tu zmieniło.

1.Lata 60./70. XX w. ul. Wesoła (Karlstraße).Kiedyś ta ulica była gęsto zabudowana kamienicami. Dzisiaj po jednej stronie już ich nie ma, a po drugiej zostały dwie i to dość zniszczone. Za to tam, gdzie są puste miejsca, powstają nowoczesne domki. Kontrast jest

2.Lata 60./70. XX w. Przy kopalni Rozbark. Tak wyglądały pochody w latach 60.i 70. Oczywiście przodują górnicy. Idą obok swojej kopalni Rozbark – napis nie pozostawia wątpliwości. To była jedna z najstarszych kopalni w Bytomiu. Powstała w 1870, zlikwidowana w 2004. W dawnej cechowni mieści się teraz Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark. Pozostałe budynki niszczeją.

3.Lata 60./70. XX w. Zabudowa ulicy A.Józefczaka ocalała. Chociaż jest w większości w bardzo złym stanie. Jak widać, zdecydowanie przybyło samochodów. Trudno się dziwić, to samo centrum, tuż przy Rynku.

4.Lata 60./70. XX w. Ulica Chorzowska – tu na pierwszy rzut oka widać, że tędy szło kiedyś tramwajowe torowisko. Dzisiaj jest przesunięte, a jezdnia wyasfaltowana. Zniknęły natomiast sklepy (m.in. spożywczy) z budynku na rogu. Zamiast tego szyldu, reklama opon. Budynek opuszczony, wygląda teraz smutno.

5.Lata 60./70. XX w. Ulica S.Witczaka z przejściem, kierunek na Piekary Śląskie. Po prawej odnowione kamienice. A po lewej…gąszcz anten satelitarnych. A wtedy nie było ani jednej, oczywiście.

6.Lata 60./70. XX w. Ulica S.Witczaka w kierunku ul. Chorzowskiej. Zdecydowanie było tu kiedyś mniej drzew. Po lewej stronie zabytkowa kamienica, jedna z najładniejszych na Rozbarku, charakterystyczna, wybudowana w pierwszych latach XX wieku.

7.Lata 60/70.XX w. Ulica S. Żeromskiego. Po lewej stronie budynek II LO. Budynek został oddany do użytku w 1930 roku, jako placówka oświatowa. Wraz z wybuchem II wojny światowej został zamieniony na szpital. Dopiero 23 marca 1945 szpital został zlikwidowany, a na jego miejsce powstały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa nr 20 - żeńska i Szkoła Podstawowa nr 21 - męska. W 1947 roku przemianowano szkołę na Publiczną Szkołę Podstawową, a w 1948 roku na Ogólnokształcącą Szkołę Rozwojową Robotniczego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. W Bytomiu była to pierwsze szkoła ogólnokształcąca stopnia podstawowego i licealnego.

8.Lata 60./70. XX w. Pogoda, ściana kamienicy – taki piękny mural z lat 60. Teraz już nie ma ani kamienicy, ani muralu.

9.Lata 60.XX w. Plac Poli Maciejewskiej, czyli część Rynku.

Magdalena Nowacka-Goik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.