Bytom: To już koniec Wydziału Teatru Tańca ROZMOWA

Czytaj dalej
Magdalena Nowacka-Goik

Bytom: To już koniec Wydziału Teatru Tańca ROZMOWA

Magdalena Nowacka-Goik

Taniec współczesny na dobre zniknie z Bytomia. Po likwidacji Śląskiego Teatru Tańca, działał tu, i to już 10 lat, Wydział Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych z Krakowa. Ale w tym roku odbył się ostatni nabór. Co dalej z wydziałem, mówi Eryk Makohon, wykładowca uczelni.

Wydział przeprowadził właśnie ostatnią rekrutację studentów na pierwszy rok. Był szok, kiedy dziekan AST, profesor Dorota Segda, poinformowała o planowanej likwidacji zamiejscowego oddziału?

To było ogromne zaskoczenie dla studentów, absolwentów, kadry. Owszem, nie były tajemnicą różnice zdań pomiędzy Krakowem a Bytomiem. Zawsze było to jednak na małą skalę, dotyczyło spraw organizacyjnych czy odmiennych poglądów na temat tego, jaka jest funkcja wydziału i droga rozwojowa, którą przyjmujemy. Mówiło się wcześniej o problemach ze współpracą między byłym dziekanem Jackiem Łumińskim a profesor Dorotą Segdą. Nie łączono jednak tego z kwestią dalszego funkcjonowania wydziału. Rozwijał się harmonijnie i z sukcesami. Przykry jest brak chęci podjęcia dialogu pani rektor z kadrą uczelni. To jest dla mnie dziwne, że decyzje podejmuje się bez ewaluacji, konsultacji środowiskowej, dyskusji, gdzie leży problem, podjęcia ewentualnych kroków naprawczych. Dopiero potem powinna zapaść taka decyzja. Otrzymaliśmy informację, że spotkania mogą być tylko indywidualne i w Krakowie. Wspólnego z pionem kadry nie będzie.

Mieszkaniec Krakowa, kierownik Krakowskiego Teatru Tańca i jednocześnie wykładowca w Bytomiu. Może pan spojrzeć z takiej perspektywy na relacje między Śląskiem a Krakowem w sferze kultury tańca?

Pozostało jeszcze 81% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Magdalena Nowacka-Goik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.