CBA: są zarzuty dla prokuratora i adwokata

Czytaj dalej
Marzena Sutryk

CBA: są zarzuty dla prokuratora i adwokata

Marzena Sutryk

Adwokat wykorzystywał prywatną znajomość z prokuratorem z Koszalina.

Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku prowadzi postępowanie przeciwko adwokatowi Arturowi N. oraz prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Koszalinie Karolowi K. Obu przedstawiono zarzuty pośredniczenia w załatwieniu sprawy oraz przekroczenia uprawnień przez prokuratora, polegające na uzyskaniu korzystnych decyzji procesowych przez podejrzanych w kilku postępowaniach przygotowawczych, w zamian za przyjęcie korzyści majątkowych.

Materiały w powyższej sprawie zostały uzyskane w ramach czynności własnych funkcjonariuszy CBA Delegatury w Gdańsku.

Z materiałów postępowania wynika, że mecenas Artur N. podejmował się pośredniczenia w załatwieniu spraw w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych przez prokuratora Karola N. Wykorzystując swoją prywatną znajomość z prokuratorem uzyskiwał bezprawnie informacje z postępowań. Funkcjonariusze CBA ustalili, że w zamian za to przyjął korzyści majątkowe - przynajmniej 89 tys. zł i 3 tys. euro.

Jak podaje też Wydział Komunikacji Społecznej CBA, na bazie materiałów zebranych przez Delegaturę CBA w Gdańsku, uzupełniono zarzuty podejrzanym - adwokatowi z woj. zachodniopomorskiego oraz prokuratorowi Prokuratury Rejonowej w Koszalinie.

Podejrzanemu Arturowi N. postawiono kolejny zarzut o to, że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej powoływał się na wpływy w Prokuraturze Rejonowej w Koszalinie, a także utrudniał postępowanie karne w celu korzystnego zakończenia postępowania dla jednego z podejrzanych.

Prokuratorowi Karolowi K. postawiono kolejny zarzut przekroczenia uprawnień, utrudniania postępowania karnego, bezprawnego ujawniania informacji o przebiegu postępowania i planowanych czynnościach.

Do zdarzeń objętych zarzutem doszło w 2013 roku. W sprawie podejrzanym przedstawiono już łącznie po pięć zarzutów.

Za czyny, których się dopuścili podejrzani, grozi do 10 lat więzienia.

Marzena Sutryk

W Głosie Koszalińskim od 1998 roku. Obszar zainteresowań i poruszanych tematów to m. in. funkcjonowanie samorządu, głównie Koszalina i powiatu koszalińskiego, a tu niemal każda dziedzina życia - począwszy od inwestycji, poprzez sprawy urzędowe i działalność Rady Miejskiej, na jednostkowych problemach mieszkańców kończąc. To także polityka, a zwłaszcza jej przełożenie na lokalne podwórko. To również tematy z zakresu zdarzeń policyjnych, zwłaszcza z terenu Koszalina i powiatu koszalińskiego.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.